Exportul mașinilor Diesel în estul Europei agravează problema poluării în România. Avertismentul Comisiei Europene

Comisia Europeană se teme că Germania va căuta să exporte mașinile diesel vechi în Europa de Est, ceea ce ar însemna "împingerea poluării calității aerului de la Vest la Est". Reprezentanții R.A.R spun că cele mai nocive pentru sănătate sunt motoarele diesel cu sisteme antipoluare până la Euro 3, inclusiv. În România circulă deja 3 milioane şi jumătate de maşini Diesel, cu motorină.

Reguli mai aspre în privința standardelor de poluare pentru autoturisme

Parlamentul European a înăsprit standardele de poluare pentru autoturisme. Asta pentru a facilita o tranziție rapidă de la combustibilii fosili toxici către un viitor cu mașini ecologice. Un program care se întinde până în 2030, când aproape 4 din 10 mașini vor fi electrice sau hibride. Până atunci însă, locuitorii din marile orașe suportă tot mai greu afecțiunile de sănătate cauzate de noxele din trafic.

"Ziua fără autoturisme" în Capitală. Circulația auto ar putea fi interzisă în București pe 22 septembrie, ca parte dintr-un proiect european

Atenţie, şoferi! Pe 22 septembrie, circulaţia maşinilor în Capitală ar putea fi interzisă. Dacă e vorba despre câteva străzi sau întregul oraş, rămâne de văzut. Asta dacă propunerea va fi votată în şedinţa de Consiliu General din această săptămână. Proiectul se înscrie în 'Săptămâna Europeană a Mobilităţii', ce are loc în fiecare an.

Ultima Oră

Cele mai citite