Codul roșu de ploi, criticat pe internet: ”E o ploaie mocănească din Ardeal”. Specialiști: Există norme clare

A fost furtună de ironii și critici pe rețelele sociale, care au taxat graba autorităților de a emite cea mai severă alertă de vreme rea, cod roșu, care a dus și la închiderea școlilor. Departamentul pentru Situații de Urgență a explicat că prognozele sunt făcute de meteorologi, iar avertizările de vreme rea nu pot fi ignorate. Sociologii vorbesc de interacțiunea fragilă dintre stat și cetățeni în epoca mesajelor RO-Alert.

Siliștea, localitatea devastată de viitură în doar câteva minute. Apa s-a retras, dar a lăsat în urmă distrugeri majore

Viitura care s-a abătut asupra Constanței a lăsat în urmă gospodării distruse, păsări și animale înecate și oameni îndurerați. În localitatea Siliștea, nu e familie care să nu aibă de suferit după distrugerile făcute de apele învolburate în doar câteva ore. Apa a ajuns și la un metru și jumătate în case și curți. S-a retras, dar în urmă a rămas un strat consistent de noroi care a acoperit tot, mobilă, haine, electrocasnice. Localnicii își plâng de milă și spun că nu mai pot folosi nimic din ce aveau prin gospodării.

Intensitatea ciclonului Barbara, dezbătută cu ironie în mediul online. Raed Arafat: ”Este normal să fim preventivi”

Intensitatea ciclonului Barbara, care a ajuns și în România, a fost dezbătută cu ironie în mediul online. Unii internauți au criticat autoritățile că s-au grăbit să emită Codul Roșu de ploi, care a dus și la închiderea școlilor. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a venit însă cu precizări. Pe o rețea de socializare, Raed Arafat a explicat că autoritățile reacționează în baza prognozelor făcute de specialiștii de la Administrația Națională de Meteorologie și că acestea nu pot fi ignorate. Raed Arafat vine cu toate explicațiile la TVR Info, de la ora 21.00.

Zeci de intervenții ale pompierilor, mașini avariate, gospodării inundate, în București și Ilfov. Două persoane, rănite

În București a plouat peste noapte cât într-o lună întreagă. Izolat s-au acumulat și 50 de litri pe metrul pătrat. Iar specialiștii au transmis că debitul din canalizare l-a depășit pe cel al râului Prut. Pompierii au făcut noapte albă atât în Capitală, cât și în județul Ilfov, aflat de asemenea sub cod roșu de ploi abundente. A plouat ore în șir, iar vântul a bătut cu putere. Au fost zeci de copaci doborâți, mașini avariate, elemente de construcție dărâmate și subsoluri inundate.

Ultima Oră

Cele mai citite