Zeci de intervenții ale pompierilor, mașini avariate, subsoluri și gospodării inundate, în București și Ilfov, în urma codului roșu de ploi. Două persoane au fost rănite

8 October 2025, 19:41

În București a plouat peste noapte cât într-o lună întreagă. Izolat s-au acumulat și 50 de litri pe metrul pătrat. Iar specialiștii au transmis că debitul din canalizare l-a depășit pe cel al râului Prut. Pompierii au făcut noapte albă atât în Capitală, cât și în județul Ilfov, aflat de asemenea sub cod roșu de ploi abundente. A plouat ore în șir, iar vântul a bătut cu putere. Au fost zeci de copaci doborâți, mașini avariate, elemente de construcție dărâmate și subsoluri inundate.

În București a plouat fără oprire toată noaptea. În unele cartiere canalizarea nu a făcut față cantității mari de apă. Multe străzi și curți au fost inundate. Și în localitățile din jurul Capitalei, străzile s-au umplut de apă. Telefoanele au sunat toată noaptea în dispeceratele 112, unde s-au înregistrat peste 1.500 de apeluri.

Precup Irinel, inspector-șef ISU București-Ilfov: Am avut aproximativ 380 de intervenții în total în București și Ilfov. În aceste intervenții, în principal au fost, bineînțeles, scoateri de apă de pe străzile orașului și în județul Ilfov.

Aproape 43 de l/mp au căzut în București în doar 20 de ore. O cantitate apropiată de media înregistrată pe întreaga lună octombrie. În canalizare au ajuns aproape 5 milioane de mc, mai mult de o treime din capacitatea de stocare a Lacului Morii. Debitul apei a fost și el mare, peste media anuală de 110 mc/s, a Râului Prut. Vântul a suflat și el cu putere, cu peste 40 de km/h.

Zeci de intervenții au fost și în cartierele unde copacii au fost puși la pământ. Două persoane au fost rănite în mașină: un arbore a căzut peste ei. Capitala și cinci județe din sudul țării au fost sub cod roșu de ploi abundente. Autoritățile s-au așteptat la precipitații record de până la 140 de l/mp, iar populația a fost avertizată prin mesaje RO-ALERT să evite deplasările. În prima parte a zilei, ploaia i-a ținut pe mulți bucureșteni în casă. Pe marile bulevarde șoferii au circulat fără probleme.

Autoritățile spun că ce e mai rău a trecut.

Andrei Nistor, prefect București: Totul este sub control, instituțiile își fac treaba. Nici cu Lacul Morii nu sunt probleme, Colentina, Dâmbovița la fel, totul ok.

Până la ora 23.00, în București și Ilfov este cod portocaliu de precipitații abundente, dar și cod galben de vânt. Din weekend norii de ploaie se mută în alte zone.

Diana Giurgiu, meteorolog ANM: Acestea își vor mai face apariția în zilele următoare, însă cu o probabilitate mai mare în regiunile nordice și oricum mult mai slabe cantitativ față de ceea ce am avut comparativ cu episodul pe care îl traversăm acum.

În ultima săptămână ploile din București au lăsat în urmă peste 100 de l/mp, de peste 2 ori mai mult decât media lunară obișnuită. Cel mai mult a plouat în Capitală în octombrie 1972, atunci când s-au acumulat peste 143 l/mp.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă