Zeci de intervenții ale pompierilor, mașini avariate, gospodării inundate, în București și Ilfov. Două persoane, rănite

În București a plouat peste noapte cât într-o lună întreagă. Izolat s-au acumulat și 50 de litri pe metrul pătrat. Iar specialiștii au transmis că debitul din canalizare l-a depășit pe cel al râului Prut. Pompierii au făcut noapte albă atât în Capitală, cât și în județul Ilfov, aflat de asemenea sub cod roșu de ploi abundente. A plouat ore în șir, iar vântul a bătut cu putere. Au fost zeci de copaci doborâți, mașini avariate, elemente de construcție dărâmate și subsoluri inundate.

Incendiu de vegetație uscată pe zeci de hectare din nordul Capitalei. Pompierii au intervenit pentru stingerea mai multor focare. O locuință a fost afectată

Pompierii ISU București - Ilfov au intervenit marți după-amiază pentru stăvilirea unui incendiu puternic de vegetație uscată, declanșat în zona de nord a Capitalei, în apropierea pădurii Băneasa. Suprafața totală afectată a fost de aproximativ 30 de hectare. Apelul de urgență a fost dat în jurul orei 12.30. Incendiul a fost localizat după aproximativ 4 ore.

Clădirea subunităţii de pompieri de la Obor va fi demolată, iar în locul ei va fi construit un sediu nou. În ţară, 36 de imobile necesită reparaţii majore

La câţiva ani de la închiderea subunităţii de pompieri Obor, clădirea va fi demolată, iar în locul ei va fi construit un nou sediu. Vechiul edificiu aminteşte de neputinţa salvatorilor care în urmă cu 5 ani au ajuns târziu la un accident grav, petrecut chiar în apropierea fostului detaşament. Este doar una dintre multele unităţi din ţară care trebuie reabilitate sau demolate şi construite din nou.

Audieri în cazul incendiului de la Matei Balș. Asistentă: Era frig în saloane, dar nu exista o aerotermă în salonul în care a izbucnit incendiul

Era frig în saloane, le-a declarat anchetatorilor asistenta șefă care răspundea de secția în care s-a produs tragedia de la Matei Balș, dar nu ar fi fost nicio aerotermă în încăperea unde a izbucnit incendiul. Avocatul ei exclude ipoteza ca instalația electrică să fi fost cauza. Legat de instalația de oxigen, nu are aceeași convingere.

Continuă ancheta după incendiul de la Matei Balș, pentru a se afla ce s-a întâmplat în saloanele cuprinse de flăcări

Multe întrebări, lacrimi și lumânări aprinse după tragedia de la Matei Balș. Anchetatorii au intrat din nou în saloanele negre de fum, în căutarea explicațiilor. Au făcut primele verificări amănunțite, inclusiv la instalațiile electrice și la cea de gaze și au ridicat mai multe probe. Nicio ipoteză nu este exclusă în acest caz. În tot acest timp, încă un pacient dintre cei transferați după tragedie a decedat la spitalul Universitar. Vă avertizăm că urmează informații ce pot avea un puternic impact emoțional.

A murit încă un pacient transferat după incendiul de la Matei Balș. Este vorba despre un bărbat, în vârstă de 70 de ani, dependent de CPAP, intubat. Bilanțul a ajuns la 6 decese, iar două persoane sunt intubate

Vești proaste despre starea pacienților afectați de incendiul de la Balș. Încă o persoană a decedat în urma complicațiilor suferite. Este vorba despre un bărbat de 70 de ani, ce se afla în stare gravă și era intubată. În același timp o echipă mixtă formată din procurori, poliţişti criminalişti şi specialişti de la INSEMEX Petroşani au reluat sâmbătă dimineața cercetările la pavilionul de la Matei Balș.

Ultima Oră

Cele mai citite