Florin Cîțu: “Așa nu mai merge! Angajaților din administrație, Ministerul Sănătății, inspecțiile județene (...) le spun: ieșiți din birouri și faceți-vă treaba, altfel plecați cu toții acasă!”

Premierul Florin Cîțu le-a mulțumit medicilor de la "Matei Balș" pentru mobilizarea în mutarea pacienților și a subliniat că i-a cerut din primul moment ministrului de Interne alocarea tuturor resurselor necesare pentru intervenție. Acesta a subliniat că în jurul orei 06.37 toți pacienții erau deja transferați la alte spitale din București.

Cinci pacienți au murit în incendiul izbucnit la "Matei Balș", într-un pavilion COVID.

Planul roșu de intervenție a fost activat vineri dimineață la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș", după ce un incendiu major a izbucnit la parterul Pavilionului V. Acolo erau adăpostiți 102 pacienți. Cinci persoane și-au pierdut viața. Patru trupuri carbonizate au fost găsite de pompieri, iar un pacient a murit la spital. 53 de bolnavi au fost transferați la alte unități medicale din Capitală.

Incendiu puternic la un restaurant din Capitală. Flăcările amenințau să se extindă la o benzinărie. Pompierii au intervenit cu 12 autospeciale

Panică sâmbătă seară, în sectorul 3 din Capitală. Un incendiu izbucnit la un restaurant amenința să ajungă și la o benzinărie din apropiere. Focul a cuprins însă alte două imobile. După câteva ore de luptă cu flăcările, pompierii au reușit să țină sub control incendiul. O femeie a cărei casă s-a făcut scrum a suferit un atac de panică și a ajuns la spital.

Incendiu într-un cămin de nefamiliști din Capitală. Toți locatarii au fost evacuați

Panică, azi-noapte, într-un cămin de nefamilişti din Capitală. Una dintre camere a luat foc, iar pompierii au fost nevoiţi să evacueze toți locatarii, din cauza fumului gros. Bărbatul care locuia în camera în care a izbucnit incendiul a suferit arsuri pe 40 la sută din corp. Nepotul victimei, care se afla şi el în cameră, a fost salvat în ultimul moment.

Ultima Oră

Cele mai citite