pompieri bucurești
Comisarul-șef Marian Mihoci, șeful Serviciu Omoruri din cadrul Poliției Capitalei și Alexandru Anghel, procurorul criminalist, din cadrul Parchetului Tribunalului București, care anchetează incendiul de la Institutul ”Matei Balș”, au făcut declarații de presă, vineri seară.
Mai multe ambasade transmit condoleanţe familiilor care i-au pierdut pe cei dragi în incendiul de la "Matei Balş"
Mai multe ambasade la Bucureşti au transmis mesaje de condoleanţe familiilor persoanelor care au murit în incendiul de la Spitalul "Matei Balş" de vineri dimineaţă.
Florin Cîțu: “Așa nu mai merge! Angajaților din administrație, Ministerul Sănătății, inspecțiile județene (...) le spun: ieșiți din birouri și faceți-vă treaba, altfel plecați cu toții acasă!”
Premierul Florin Cîțu le-a mulțumit medicilor de la "Matei Balș" pentru mobilizarea în mutarea pacienților și a subliniat că i-a cerut din primul moment ministrului de Interne alocarea tuturor resurselor necesare pentru intervenție. Acesta a subliniat că în jurul orei 06.37 toți pacienții erau deja transferați la alte spitale din București.
STS: 10 apeluri de urgență la 112 au anunțat incendiul de la Institutul "Matei Balș". La primul apel s-a auzit doar zgomot de fond
Serviciul de Telecomunicații Speciale a furnizat vineri la prânz detalii pe minute privind apelurile înregistrate la 112 care semnalau incendiul devastator din Pavilionul V al Institutului "Matei Balș".
Cinci pacienți au murit în incendiul izbucnit la "Matei Balș", într-un pavilion COVID.
Planul roșu de intervenție a fost activat vineri dimineață la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș", după ce un incendiu major a izbucnit la parterul Pavilionului V. Acolo erau adăpostiți 102 pacienți. Cinci persoane și-au pierdut viața. Patru trupuri carbonizate au fost găsite de pompieri, iar un pacient a murit la spital. 53 de bolnavi au fost transferați la alte unități medicale din Capitală.
Pompierii bucureșteni au scos doi iepurași din mijlocul flăcărilor. Micuții vor fi adoptați de salvatorii lor
Doi iepurași au devenit vedetele unei intervenții de urgență a pompierilor Detașamentului Bujoreni, din subordinea IGSU București Ilfov. Micuții au fost salvați dintr-un incendiu izbucnit luni, într-un apartament din sectorul 6.
Incendiu puternic la un restaurant din Capitală. Flăcările amenințau să se extindă la o benzinărie. Pompierii au intervenit cu 12 autospeciale
Panică sâmbătă seară, în sectorul 3 din Capitală. Un incendiu izbucnit la un restaurant amenința să ajungă și la o benzinărie din apropiere. Focul a cuprins însă alte două imobile. După câteva ore de luptă cu flăcările, pompierii au reușit să țină sub control incendiul. O femeie a cărei casă s-a făcut scrum a suferit un atac de panică și a ajuns la spital.
Incendiu într-un cămin de nefamiliști din Capitală. Toți locatarii au fost evacuați
Panică, azi-noapte, într-un cămin de nefamilişti din Capitală. Una dintre camere a luat foc, iar pompierii au fost nevoiţi să evacueze toți locatarii, din cauza fumului gros. Bărbatul care locuia în camera în care a izbucnit incendiul a suferit arsuri pe 40 la sută din corp. Nepotul victimei, care se afla şi el în cameră, a fost salvat în ultimul moment.
- 1
- 2

