Siliștea, localitatea devastată de viitură în doar câteva minute. Apa s-a retras, dar a lăsat în urmă distrugeri majore: gospodării devastate, animale înecate și oameni îndurerați
Viitura care s-a abătut asupra Constanței a lăsat în urmă gospodării distruse, păsări și animale înecate și oameni îndurerați. În localitatea Siliștea, nu e familie care să nu aibă de suferit după distrugerile făcute de apele învolburate în doar câteva ore. Apa a ajuns și la un metru și jumătate în case și curți. S-a retras, dar în urmă a rămas un strat consistent de noroi care a acoperit tot, mobilă, haine, electrocasnice. Localnicii își plâng de milă și spun că nu mai pot folosi nimic din ce aveau prin gospodării.
Viitura a năvălit în localitatea constănțeană Siliștea în câteva minute. Oamenii spun că nici nu au știut ce să salveze mai întâi. Au apucat să-și elibereze câinii din lanț, iar unii au reușit să ajungă și la animale. Păsările, cele mai multe, și-au găsit sfârșitul în apă.
Din cauza cantității mari de apă care a ajuns în case, oamenii au spus că în timpul vijeliei au văzut cum piesele de mobilier și electrocasnicele pluteau, iar afară animalele s-au înecat.
În urma viiturii a rămas o mare de noroi în curți, în grădini, în case. Localnicii nu mai au speranța să salveze ceva. Totul a fost distrus de ape.
Locuitorii din Siliștea au fost izolați aproape o zi întreagă. Nouă persoane, printre care copii și vârstnici, au avut nevoie de ajutorul pompierilor. Trei au fost salvați din autoturismele luate de ape și târâte în câmp. Pompierii i-au găsit refugiați pe acoperișurile mașinilor.
În unele zone, nivelul apei a ajuns la un metru și jumătate, smulgând garduri și deteriorând grav locuințele. Oamenii au văzut cum obiectele de mobilier plutesc prin case, neputincioși în fața apei care le-a distrus agoniseala de-o viață. Mulți au sunat la 112 pentru a cere ajutorul echipajelor de salvare.
„N-am mai văzut așa ceva de 30 de ani”
Unii localnici au declarat că nu au mai trecut printr-o astfel de situație de peste 30 de ani. S-au temut pentru siguranța lor și au cerut sprijinul autorităților. Localitatea a fost izolată timp de mai multe ore, iar oamenii speră acum ca ploile să nu revină.
În prezent, autoritățile evaluează pagubele, dar situația este complicată: mulți dintre locuitori nu au asigurări în caz de calamitate și nu știu cum își vor recupera bunurile distruse. Oamenii se întreabă cine îi va ajuta să își repare casele, să își refacă gospodăriile și să își cumpere din nou păsări.
Canal revărsat și zeci de intervenții
Pe lângă cantitatea mare de precipitații, problemele au fost amplificate de revărsarea unui canal de colectare din zonă, care a contribuit semnificativ la inundații.
Reprezentanții ISU Dobrogea au anunțat că, pe durata Codului Roșu, au avut peste 70 de intervenții și au salvat 9 persoane, dintre care două minore. Cei afectați grav de ape au fost relocați temporar la rude.
Reconstrucția, în mâinile oamenilor
Între timp, locuitorii încearcă să repare singuri ce mai pot: curăță curțile, îndepărtează mâlul și încearcă să readucă un echilibru în gospodării.
Rămâne de văzut cum va evolua situația în următoarele ore și dacă vremea va aduce noi probleme în zonele afectate.

