Intensitatea ciclonului Barbara, dezbătută cu ironie în mediul online. Raed Arafat: ”Este normal să fim preventivi, să explicăm populației cum se protejează și să se ia anumite măsuri”

8 octombrie 2025, 20:41 (actualizat 9 octombrie 2025, 11:01)

Intensitatea ciclonului Barbara, care a ajuns și în România, a fost dezbătută cu ironie în mediul online. Unii internauți au criticat autoritățile că s-au grăbit să emită Codul Roșu de ploi, care a dus și la închiderea școlilor. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a venit însă cu precizări. Pe o rețea de socializare, Raed Arafat a explicat că autoritățile reacționează în baza prognozelor făcute de specialiștii de la Administrația Națională de Meteorologie și că acestea nu pot fi ignorate. Raed Arafat vine cu toate explicațiile la TVR Info, de la ora 21.00.

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență: ”Noi am mai avut coduri roșii și acum o săptămână. E adevărat, era și vânt, și am văzut că acel cod roșu nu a produs un impact major în România. Dar, lângă România, în Bulgaria, codul roșu a venit cu un fenomen la care autoritățile de acolo nu s-au așteptat. Acum a venit din nou un cod roșu. Este normal să fim preventivi, să explicăm populației cum se protejează și să se ia anumite măsuri preventive.”

El a menţionat că închiderea şcolilor a fost o măsură preventivă, iar STS, doar până la ora 10:00, în Bucureşti-Ilfov a înregistrat miercuri peste 1.500 de apeluri la 112 legate de condiţiile meteo.

„În București au căzut copaci, inclusiv peste o mașină aflată în deplasare, unde – din fericire – nu s-a întâmplat nimic cu pasagerii. Nu putem să venim să ne cerem scuze că nu s-a întâmplat nimic. Putem, probabil, să spunem că, dacă nu se dădeau avertismentele și oamenii umblau toți pe stradă, fără nicio problemă, fără să ia în considerare că este cod roșu, cei aproape 30 de copaci căzuți în București ar fi putut cădea peste mai multe mașini în deplasare și am fi avut răniți sau, poate, chiar morți.”

Potrivit acestuia, autorităţile aveau datoria să avertizeze populaţia, însă nu au închis oamenii în casă, ci doar i-au sfătuit ce să facă.

„Noi n-am închis oamenii în casă. Am sfătuit oamenii ce să facă. Cine a dorit să iasă din casă, a ieșit. Cine a dorit să facă o plimbare pe stradă, a putut – deci nimeni nu l-a oprit. Din nou: noi dăm avertismente.”

El a menţionat că, independent de evaluările ANM, marţi s-a primit o analiză de la Centrul de Coordonare al Protecţiei Civile Europene în care se arăta că şi România şi Bulgaria au o posibilitate mare de impact major din cauza condiţiilor meteo. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite