Nicolae Ciucă: Vom continua dialogul cu sindicatele din Educaţie. O parte dintre măsurile solicitate nu pot fi puse în practică în acest moment fără riscul ieşirii din ţinta de deficit bugetar

Dialogul cu sindicatele din învăţământ va continua, întrucât pentru coaliţia de guvernare, Educaţia rămâne o prioritate naţională, a declarat, marţi, premierul Nicolae Ciucă, care a subliniat însă că o parte dintre măsurile solicitate nu pot fi puse în practică în acest moment fără riscul ieşirii din ţinta de deficit bugetar asumată de ţara noastră.

Guvernul a propus stimulente financiare pentru debutanţi şi cadrele didactice titulare din zonele defavorizate. Sindicate: Greva de luni va avea loc

Grevă generală începând de mâine, pe termen nelimitat, în toate şcolile şi grădiniţele din ţară. Trei milioane de elevi sunt sfătuiţi să rămână acasă, după ce negocierile dintre sindicate şi guvernanţi au eşuat. Este prima grevă generală din ultimii 18 ani. Sindicaliştii au fost nemulţumiţi de propunerea guvernului: stimulente pentru debutanţi şi rezolvarea situaţiei prin noua lege a salarizării. Premierul Nicolae Ciucă le-a transmis sindicaliștilor că nu pot lăsa copiii "suspendați" în prag de examene.

Nicolae Ciucă: Tranziția la guvernare trebuie să se producă rapid, fără sincope. Premierul a convocat o întâlnire cu sindicatele din educație

Marcel Ciolacu propune suspendarea negocierilor pentru rotativa guvernamentală, iar preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, este de acord. Liderul PSD spune că pe fondul grevei cadrelor didactice şi al altor probleme majore, e nevoie ca Executivul să se concentreze pe găsirea unor soluţii. Liberalii nu resping ideea, dar nici nu îşi ascund nemulţumirea faţă de felul în care acţionează colegii de coaliţie. Mâine la prânz premierul discută cu sindicaliştii din educaţie în încercarea de a-i convinge să renunţe la greva generală.

Ședință cu ușile închise la UDMR. Rezultatul: întoarcerea la masa negocierilor pentru rotativa guvernamentală. Liderii coaliției, chemați la discuții de președintele Klaus Iohannis, la începutul săptămânii viitoare

O nouă zi fară rezultate concrete în negocierile dintre partidele din coaliție privind rocada guvernamentală. După o ședință fulger, liderii UDMR au acceptat să continue discuțiile cu PSD și PNL, dar nu este clar dacă maghiarii renunță sau nu la Ministerul Dezvoltării, dorit și de liberali. Situația ar putea fi tranșată la începutul săptămânii viitoare, când liderii coaliției ar fi așteptați la discuții cu președintele Klaus Iohannis.

Liderii UDMR au părăsit negocierile pentru portofoliile din noul guvern și au amenințat că ies de la guvernare dacă nu rămân cu Ministerul Dezvoltării

Coaliția de la guvernare e în impas: în pline negocieri pentru reîmpărțirea portofoliilor, UDMR a părăsit discuțiile de la Palatul Victoria. Ministerul Dezvoltării, aflat acum la uniunea maghiară, este dorit de PNL pentru a fi condus chiar de premierul Nicolae Ciucă, după predarea mandatului. Ședința liderilor coaliției s-a suspendat imediat după plecarea președintelui Kelemen Hunor.

Ultima Oră

Cele mai citite