Patroni români, muncitori din Asia. Guvernul va suplimenta numărul de permise de muncă pentru angajații din afara Uniunii Europene

Lipsa forței de muncă îi obligă pe tot mai mulți patroni să aducă muncitori străini, în special din Asia. Cererea pentru lucrătorii vietnamezi, nepalezi sau filipinezi este în creștere în construcții, agricultură și turism. Guvernul va suplimenta numărul de permise de muncă pentru angajații din afară Uniunii Europene, cu încă 10.000 peste cele 20.000 deja acordate în acest an.

Olguța Vasilescu: Firmele ne cer să deschidem granițele pentru muncitorii străini. Nu înțeleg de ce nu angajează români

Firmele cer deschiderea granițelor pentru muncitorii străini, însă aceștia vor trebui plătiți cu salariul mediu, respectiv cu peste 3.000 de lei pe lună, potrivit unei directive europene, și ar fi mult mai bine ca firmele să angajeze muncitori români, cu ajutorul banilor europeni și al programelor guvernamentale, a declarat, luni, ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, într-o dezbatere pe tema crizei forței de muncă din România.

Angajatorii din vestul țării caută personal peste hotare

Cei mai mulți angajați ai firmelor din vestul țării provin din Serbia. Sunt însă și angajatori care caută forță de muncă pe alte continente, astfel încât lucrează cu cetățeni din China, Vietnam sau Filipine. În județul Timiș, șomajul se situează la un nivel foarte scăzut, iar mulți manageri se plâng că nu au cu cine să lucreze. Firmele din construcții, automotive, comerț sau servicii caută în permanență angajați, a transmis Cosmin Jitariuc de la studioul TVR Timișoara.

Ultima Oră

Cele mai citite