muncitori străini
Tot mai mulți cetățeni din afara Uniunii Europene vin în țara noastră pentru a munci. Ei sunt atrași de salariile cuprinse între 3.000 și 4.000 de lei. Dacă la sfârșitul anului 2021, în România munceau în jur de 33.000 de extracomunitari, la finalul anului trecut erau cu 20.000 mai mulți. Ei lucrează, în acest moment, în sectoare precum: HoReCa, livrări și construcții.
România, paradis pentru muncitorii din afara Uniunii Europene. Specialist în resurse umane: Sunt mai disciplinați, sunt ascultători
România are tot mai mare nevoie de muncitori din afară Uniunii Europene. Şi asta pentru că numărul românilor - care refuză posturile cu volum mare de muncă - creşte exponenţial. Refuză şi posturile fără perspective de promovare. În aceste condiţii, în România sunt deja peste 50 de mii de muncitori din Nepal, Turcia sau Sri Lanka.
România, paradisul angajaților asiatici. Companiile s-au orientat către angajaţi din Vietnam, Nepal şi Bangladesh
Ai noştri fug peste graniţe - atraşi de salariile mai mari, în timp ce România a ajuns destinaţie de muncă pentru alţii. În penurie de muncitori, companiile s-au orientat către angajaţi din Vietnam, Nepal şi Bangladesh. Majoritatea lucrează în construcţii sau ca ospătari în restaurante. Muncesc mult, unii chiar şi 60 de ore pe săptămână, dar s-au obişnuit şi le chiar place aici.
Străinii, soluția pe hârtie la criza forței de muncă. Birocrația îngreunează procesul de angajare
Muncitorii străini reprezintă soluţia pentru criza forţei de muncă de la noi din ţară. Asta în teorie. În practică însă, birocraţia îngreunează procesul de angajare. Cine vrea să angajeze un străin trebuie să aştepte chiar şi 9 luni până când acesta începe efectiv munca, timp în care nu doar companiile pierd bani, ci şi statul, prin simplul fapt că nu încasează dările de pe urma acelui angajat.
Lucrători din Bangladesh muncesc la spații verzi în Galați. Zeci de tineri au venit în România pentru un trai mai bun
Tot mai multe oraşe se plâng de lipsa personalului pentru muncile de pe domeniul public. La Galaţi, autorităţile au fost nevoite să aducă muncitori din Bangladesh după ce, anul trecut, angajaţii din Nepal au dat bir cu fugiţii. Din cauza formalităţilor complicate care ţin de viză, bengalezii au ajuns pe malul Dunării cu două luni întârziere. În tot acest timp, vegetaţia a crescut necontrolat între blocuri şi prin parcuri.
10 la sută din forța de muncă daneză e din străinătate
În Danemarca, peste 10 la sută din forţa totală de muncă provine din afara ţării. Experții în domeniu spun că niciodată în istorie numărul muncitorilor străini nu a fost atât de mare, în special în sectorul industrial.
Numărul muncitorilor străini aduşi în România s-ar putea dubla anul viitor
Guvernul vrea să aprobe cel mai mare contingent de noi lucrători din afara Uniunii Europene, de 100.000 de oameni. E nevoie de muncitori mai ales în construcţii, în industria ospitalităţii, dar şi în transporturi, repararea autovehiculelor şi fabricarea pâinii.
Mai mulți muncitori străini în România. Guvernul vrea să dubleze numărul celor care pot primi drept de lucru la noi în țară
Patronii care nu găsesc forță de muncă în țară vor putea să aducă lucrători din afara spațiului comunitar, peste limitele stabilite inițial pentru acest an. Guvernul vrea să dubleze numărul străinilor care pot primi drept de lucru în România. Un proiect inițiat de Ministerul Muncii prevede creșterea plafonului de la 25 de mii la 50 de mii de persoane.
Marea Britanie: Se caută lucrătorii străini pentru fermele de fructe și legume
Fermierii din Marea Britanie vor să aducă mii de străini la cules de fructe şi legume.

