Muncitorii din afara Uniunii Europene vor fi angajați după reguli noi

Muncitorii din afara Uniunii Europene vor fi angajați după reguli noi care ar putea schimba semnificativ piața muncii. Companiile vor fi obligate să depună garanții financiare pentru străini, bani care vor acoperi inclusiv costuri de repatriere sau eventuale sancțiuni. Unele agenții de recrutare nu sunt mulțumite de schimbare, dar executivul promite că este vorba de măsuri de protecție sporite.

Angajații străini în România, soluție inclusiv pentru criza demografică

România a devenit dependentă de angajații străini. Ei nu sunt doar o soluţie pentru criza forţei de muncă, ci şi pentru declinul demografic prin care trece ţara noastră. Cei 100 de mii de lucrători străini permiși în acest an sunt aproape toți angajați, iar pentru anul viitor patronatele cer ca numărul lor să fie mai mare cu cel puțin 50%.

Premieră în România! Populația a crescut datorită imigranților, care au depășit cu peste 85.000 de persoane numărul românilor care au părăsit țara

Anul trecut, numărul străinilor care s-au stabilit la noi a fost mai mare cu peste 85.000 de persoane decât cel al românilor care au părăsit țara. Cei mai mulți dintre ei sunt muncitori asiatici, dar și ucraineni care au fugit din calea războiului. Specialiștii în recrutare consideră că sunt necesare politici de integrare, în contextul în care România atrage tot mai mulți muncitori străini.

Ultima Oră

Cele mai citite