Muncitorii străini fug din România. Rețelele criminale le promit un drum fără probleme către Occident

23 June 2025, 22:18

România este o țară căutată de migranții care încearcă să ajungă în Occident. Oportunitatea angajărilor aici a dus și la creșterea numărului traficanților de persoane. Pe lângă cei care vin efectiv să lucreze la noi, sunt și unii care obțin documente legale de intrare în România, pentru ca apoi să profite de beneficul spațiului Schengen de liberă circulație și să ajungă în vestul Europei.

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări depistează din ce în ce mai des străini aflați ilegal pe teritoriul României – peste 1.200 numai în primele 5 luni ale anului. Cei mai mulți proveneau din Nepal, Sri Lanka, Republica Moldova, Bangladesh și Siria.

Maria Cristea, purtător de cuvânt IGI: Aceste măsuri au fost aplicate în cazul străinilor care fie nu au respectat scopul declarat pentru care au intrat în România, fie nu și-au prelungit dreptul de ședere sau nu au obținut un drept legal de ședere, ori nu au respectat termenul deciziei de returnare voluntară sau au intrat ilegal în țară.

Mulți dintre acești străini au ajuns în țară cu acte în regulă, ca angajați la diverse firme. Numai că, susțin surse judiciare, sunt interceptați de membrii unor rețele criminale, care le promit un drum fără probleme către Occident și locuri de muncă mult mai bine plătite acolo.

Alteori e vorba despre grupări care se folosesc de nevoia de muncitori în România și înființează false agenții de recrutare a forței de muncă în țările de origine.

După ani de experiențe diverse, firmele de recrutare de la noi evită anumite state.

Melania Pop, reprezentant, firmă de recrutare a forţei de muncă: Prin prisma cifrelor pe care le avem și prin ceea ce ne spun angajatorii cu care colaborăm, sunt anumite țări, cum ar fi Bangladesh, Pakistan, care pleacă mai mult. La nivel de țară pot să spun că sunt între 5-10% dintre cei care vin în România doar ca tranzit, pentru că se dau avize mult mai repede și mai simplu față de alte state.

Polițiștii de la imigrări sunt ajutați de cei de la frontieră care fac diverse controale, inclusiv pe Aeroportul Otopeni, una dintre porțile principale de intrare/ieșire din țară.

Chestor Cornel Laurian Stoica, inspector general al Poliţiei Române de Frontieră: Cetățeni din Bangladesh, Nepal, India care vin legal în România să lucreze, cu vize de muncă de tip D, merg la cel care i-a angajat, își fac permis de ședere, rămân o perioadă și apoi încearcă să plece în Vest. În 2023 aveam 15.000 de migranți descoperiți, iar în 2025 avem undeva la 709. E o diferență foarte mare.

Cei de la Imigrări spun că sunt și situații în care nu-i pot îndepărta pe unii dintre străinii depistați că stau ilegal în țara noastră.

De exemplu, dacă sunt căsătoriți cu un cetățean român sau cu un străin cu drept de ședere. Surse judiciare spun că au apărut și în țara noastră căsătoriile de conveniență.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite