ministrul Educaţiei
Ministerul Educației și Cercetării a lansat portalul de informare educatiacontinua.edu.ro, instrument online dedicat tuturor celor interesați de contextul educativ și sanitar în care se va desfășura activitatea în anul școlar/universitar 2020-2021, ca urmare a evoluției pandemiei de COVID-19.
Anisie: TELVERDE pentru părinți și elevi despre desfășurarea anului școlar. Tătaru: Nu va mai exista declarația pe proprie răspundere, va fi un triaj observațional
Ministrul Educației, Monica Anisie, a anunțat că, începând de astăzi, este deschisă o linie TELVERDE cu informații despre desfășurarea noului an școlar la care pot apela părinții și elevii. Tot de astăzi va fi lansat portalul cu informații despre noul an școlar, continua.edu.ro. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat că părinții nu vor mai da declarație pe proprie răspundere despre starea sănătății copiilor înainte de a-i trimite la școală.
Ministrul Educației: Părinții nu vor mai da declarație pe proprie răspundere
Părinții nu vor mai da declarație pe propria răspundere când își vor trimite copiii la școală din 14 septembrie, așa cum prevăd normele pentru începerea anului puse în dezbatere de Ministerul Sănătății, a subliniat luni ministrul Educației, Monica Anisie.
Ministrul Educației, la TVR, despre declarația pe proprie răspundere pe care părinții vor trebui să o completeze când își trimit copiii la școală: Cred că ar trebui adăugată o sintagmă 'după cum cunosc'
Invitată joi seară la Tema zilei, Monica Anisie, ministrul Educației, a venit cu precizări la una dintre marile probleme discutate în spațiul public, după ce MEC a lansat în dezbatere ghidurile sanitare: cum vor putea părinții să-şi asume pe proprie răspundere că trimit copiii sănătoşi la şcoală? Anisie a precizat că declarația a fost introdusă de Ministerul Sănătății și că ea și-ar dori să fie adăugată o sintagmă de tipul "după cum cunosc" pentru părintele care ar putea greși în evaluarea stării de sănătate a copilului. "Dacă există vreun risc și dacă medicul de familie consideră că nu trebuie copilul să fie supus riscului sau familia, atunci putem apela și la situația în care să învețe copilul online", a subliniat ministrul.
"Învaţă să salvezi vieţi! Poartă mască!" - campanie a Ministerului Educației, susținută de vedete
Se știu prea puține lucruri despre cum se va desfășura noul an școlar, dar Ministerul Educației a pornit o campanie numită "Învaţă să salvezi vieţi! Poartă mască!". Este susținută de multe vedete din România, dar pentru a ajunge la cât mai mulți tineri, Ministerul Educației și-a făcut cont și pe platforma TikTok.
Miercuri după-amiază, ședință la Palatul Cotroceni pe tema educației
Președintele Klaus Iohannis i-a convocat la o ședință pe tema educației pe premierul Ludovic Orban și mai mulți miniștri. Ședința va avea loc miercuri, la Palatul Cotroceni, de la ora 15.00.
Ministrul Educației, Monica Anisie: Titularizările se reiau la finalul stării de alertă, examenele pentru definitivat în iulie
Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Monica Anisie, a declarat marţi că examenele de titularizare vor fi reluate la finalul stării de alertă, însă cele pentru definitivat vor avea loc în luna iulie.
Vară plină de emoții pentru absolvenţii de gimnaziu şi liceu. Monica Anisie, explicații despre Evaluarea Națională și Bacalaureat
Evaluarea Naţională s-a încheiat, ieri, cu proba scrisă la limba şi literatura maternă. Elevii au răsuflat uşurați, dar acum urmează afişarea rezultatelor, care anul acesta vor fi anonimizate. Va fi o vară lungă, plină de emoţii pentru absolvenţii de gimnaziu şi liceu, pentru că urmează sesiuni speciale pentru Evaluarea Naţională şi Bacalaureat.
Profesori scoși din comisiile de supraveghere la Iași, după ce au intrat în contact cu o persoană infectată cu coronavirus
La Iaşi, Evaluarea naţională a însemnat o serie de schimbări din cauza noului coronavirus. De exemplu, 3 profesori au fost scoşi din comisiile de supraveghere pentru că au avut contact cu directoarea adjunctă a şcolii la care lucrează, depistată pozitiv la testul pentru COVID-19.

