ministrul Educaţiei
Elevii cu contraindicaţii medicale pentru prezenţă fizică, cei care au vulnerabilităţi şi care prezintă certificat medical, dar şi elevii care au aparţinători în familie cu vulnerabilităţi medicale, certificate ca atare, vor învăţa online, potrivit Ministerului Educaţiei.
Ministrul Educației, la TVR: Dacă doi elevi în aceeași clasă sunt depistați pozitiv, activitatea în acea clasă se suspendă 14 zile. Dacă mai mult de două cadre didactice sunt depistate, se suspendă activitatea școlii
Școlile se redeschid din 8 februarie, a anunțat marți după-amiază președintele Klaus Iohannis, după o întâlnire cu premierul, cu miniștrii responsabili din guvern, dar și cu factori de decizie din domeniul sanitar. Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației, a explicat la Tema zilei că se va purta tot timpul mască și că ordinul care va fi dat miercuri seară va preciza foarte clar ce reguli trebuie să se respecte în școli.
Președintele Klaus Iohannis: Pregătiți copiii pentru școală! Începând de luni, majoritatea elevilor merg fizic în unitățile de învățământ. Măsuri pe localități, în funcție de incidența îmbolnăvirilor
"Pregătiți copiii pentru școală" a anunțat președintele Klaus Iohannis la finalul unei ședințe cu premierul, ministrul Educației și ministrul Sănătății. Șeful statului a detaliat scenariile după care își vor deschide porțile unitățile de învățământ. Astfel, în localitățile din scenariul verde, toți copiii merg fizic la școală. În scenariul galben, copiii de grădiniță merg fizic, clasele I - IV merg la școală, la fel și copiii din anii terminali - clasele a VIII-a și a XII-a. În scenariul roșu merg fizic doar copiii de grădiniță și elevii din clasele I - IV. Ceilalți fac școală online. În localitățile aflate în carantină, toți elevii stau acasă.
Ministerul Educației, notă către inspectorate pentru înscrierea cu prioritate a anumitor categorii de angajați la vaccinarea împotriva coronavirusului
Ministerul Educaţiei a transmis către inspectoratele şcolare o notă în care solicită înscrierea la vaccinare cu prioritate a angajaţilor din învăţământul preşcolar şi a celor din unităţile de învăţământ preuniversitar care urmează să funcţioneze cu prezenţă fizică începând cu data de 8 februarie.
Redeschiderea școlilor depinde și de campania de vaccinare. În mediul preuniversitar, doar 45% dintre profesori vor să se vaccineze, iar în cel universitar aproape 60%
Cu tot optimismul ministrului Educației că elevii se vor întoarce în bănci din al doilea semestru, colegul său de cabinet, ministrul Sănătății, spune că redeschiderea școlilor pe 8 februarie depinde și de campania de vaccinare. Este un subiect care stârnește multe discuții în cancelarii. Mai puțin de jumătate dintre profesorii din mediul preuniversitar vor să fie imunizați, ceea ce îl îngrijorează pe ministrul Sorin Câmpeanu, care mai face o încercare de consultare a cadrelor didactice.
Mesajul ministrului Educației de Ziua Culturii: Astăzi, mai mult ca oricând, suntem datori să susţinem şi să investim în educaţia şi în cultura românească
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, subliniază, într-un mesaj de Ziua Culturii Naţionale, că este momentul, "mai mult ca oricând", să fie susţinute şi să se investească în educaţia şi cultura românească.
Sorin Cîmpeanu: Examenele naţionale nu vor fi decalate sau anulate
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a avut, joi, discuţii cu sindicaliştii din învăţământ şi cu reprezentanţi ai organizaţiilor din domeniu şi a precizat într-o conferinţă de presă că nu s-a făcut referire la anularea sau decalarea examenelor naţionale.
Sorin Cîmpeanu: Școlile vor fi redeschise de îndată ce situația epidemiologică o va permite. Educație nu se poate face fără finanțare, fără cadre didactice pregătite
Sorin Cîmpeanu a primit aviz favorabil pentru Ministerul Educației. Acesta a declarat că redeschiderea școlilor se va face imediat ce situația epidemiologică va permite acest lucru fără a pune în pericol sănătatea publică.
Elevii cer MEC reluarea olimpiadelor școlare: Se pot susține în condiții de siguranță
Reprezentanții mai multor asociații ale elevilor din țară cer Ministerului Educației reluarea olimpiadelor școlare. În opinia elevilor, acestea pot fi organizate în condiții de siguranță, iar anularea lor „va demoraliza extrem de tare elevii care au obținut rezultate bune”.

