ministrul Educaţiei
Tezele şcolare ar putea ajunge victime ale pandemiei. Ministerul Educaţiei vrea să schimbe programa elevilor şI analizează cât vor fi scurtate orele de curs dar şi dacă se vor mai organiza olimpiade. De asemenea, subiectele de la Evaluarea Națională ar putea fi simplificate. Specialiștii din minister au termen până săptămâna viitoare să vină cu soluţii.
"De ce vrei s-o deranjezi pe doamna?" - imagini cu o profesoară din Borșa care lovește copii, postate pe internet
O profesoară din Borşa, Maramureș, a fost filmată când îi lovea pe elevi, în timpul orei.
Ministrul Educației, Monica Anisie: Cel mai probabil de marți se suspendă cursurile față în față în Capitală
Cursurile față în față în Capitală vor fi suspendate cel mai probabil de marți, a declarat duminică după-amiază ministrul Educaţiei, Monica Anisie. Bucureştiul a înregistrat duminică peste 700 de cazuri noi de COVID şi a trecut de pragul de 3 cazuri la mia de locuitori, ceea ce ar implica adoptarea unor măsuri suplimentare de restricție.
Elevii din 305 unități de învățământ din țară au cursuri exclusiv online
La nivelul întregii țări 305 unități de învățământ se află, luni, în scenariul trei, astfel că elevii învață în sistem online. 4.406 de unități de învățământ sunt în scenariul 2 - cursuri mixte și 2.945 de unități de învățământ în Scenariul 1-cursuri clasice, se arată într-un comunicat al Ministerului Educației și Cercetării.
Orban, mesaj pentru elevi: O lecție în plus. Grijă față de propria sănătate și față de cei din jur
Premierul Ludovic Orban le-a transmis elevilor, în prima zi de școală din acest an atipic faptul că au o lecție în plus pe care trebuie să o învețe: grija față de propria sănătate și față de cei din jur.
Noul an școlar - Guvernul cere încredere, Opoziția cere demisia ministrului Educației
Reluarea cursurilor este o necesitate, iar problemele care au apărut mai pot fi rezolvate pe parcurs, dă asigurări premierul Ludovic Orban. Oficialii admit că nimic nu este bătut în cuie, pentru că totul se poate schimba în funcție de evoluția pandemiei de COVID-19. În tot acest timp, opoziția consideră că guvernul a ratat organizarea anului școlar și cere ca ministrul Monica Anisie să fie demisă.
Ministrul Educației, Monica Anisie: 12.423 de școli în scenariu verde, 4.915 în scenariu galben și 263 în scenariu roșu
Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat, duminică seara, că în 12.423 școli din țară copiii merg la cursuri în mod fizic, acestea fiind în scenariul verde. În 4.915 școli cursurile se vor face în scenariul galben, hibrid, iar în 263 de școli elevii nu încep anul școlar în bănci.
Ministrul Educaţiei, Monica Anisie: Cazuri de COVID-19 la două unități de învățământ din Capitală
Cazuri de COVID-19 s-au semnalat la Școala Centrală și Grădinița „Zâna Florilor” din Capitală, a declarat astăzi Ministrul Educației, după ședința cu inspectorii școlari din Capitală. Monica Anisie a participat duminică la o şedinţă la Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, pentru a analiza situaţia fiecărei unităţi şcolare.
Pauza de 5 minute, insuficientă pentru profesori. Directorii de școli subliniază că unele propuneri din ghidurile Ministerului Educației sunt imposibil de aplicat
Profesorii se plâng că ghidurile realizate de Ministerul Educației ca să-i ajute în noul an școlar mai mult îi încurcă. Creează confuzie, spun ei, în timp ce directorii de şcoli susțin că unele propuneri sunt imposibil de aplicat. Marele semn de întrebare pentru profesori îl reprezintă pauza de 5 minute, prea scurtă pentru realitatea de la școală. Sindicatele din învățământ apreciază că ghidurile care vor trebui aplicate sunt simple povești.

