Tezele, suspendate și în semestrul al II-lea. Mediile pentru toate disciplinele se obțin prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor primite în timpul orelor

Tezele sunt suspendate şi pentru semestrul al II-lea, aşa cum au fost şi în primul semestru. Ministerul Educaţiei a precizat pentru Știrile TVR că decizia rămâne valabilă şi, în consecință, la finalul semestrului al doilea, mediile pentru toate disciplinele se obțin prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor primite în timpul orelor.

Ministrul Educaţiei: Părinţii să aibă un pic mai multă atenţie la trimiterea elevilor în colectivitate

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, recomandă părinţilor "un pic mai multă atenţie" la starea de sănătate a copiilor atunci când îi duc la şcoală, afirmaţie făcută în contextul în care au fost înregistrate câteva cazuri de îmbolnăviri cu COVID în unităţile de învăţământ din Capitală de la redeschiderea cursurilor în format fizic.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu: Sunt absolut convins că cel puţin 530 de milioane de lei destinaţi din bugetul de stat burselor elevilor prin autorităţile locale vor fi cuprinşi în buget

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat astăzi că 530 de milioane de lei destinaţi burselor elevilor vor fi cuprinşi în bugetul de stat pe acest an. "Asta înseamnă un cuantum dublu faţă de cele 270 milioane de lei cât au fost bursele elevilor în întreaga ţară, din care 135 de milioane de lei doar în Bucureşti", a subliniat Cîmpeanu.

Peste 2 milioane de elevi au început şcoala. Părinții, rugați să informeze cadrele didactice cu privire la starea de sănătate a copiilor

A început semestrul al doilea în şcoli şi, de această dată, peste 2,4 milioane de elevi s-au întors în bănci, cu emoţia unui nou început şi cu presiunea respectării regulilor de protecţie împotriva coronavirusului. În peste două mii de localități merg la școală toți copiii, în timp ce în celelalte se aplică scenariile galben şi roşu. În București și în majoritatea reședințelor de județ școala a început în scenariul galben, adică merg fizic la școală doar copiii de grădiniță, cei din ciclul primar și elevii din clasele terminale.

De luni, cei mai mulți elevi se întorc la școală. Recomandări pentru părinți și copii

Aproape 3 milioane de elevi încep luni şcoala. Cei mai mulţi dintre ei se întorc în clase, cu reguli stricte şi cu mască. Pregătiri s-au făcut până în ultima clipă, dar nu peste tot se pot aplica normele decise de autorităţi. Unele şcoli nu au spaţiu suficient pentru distanţarea fizică a elevilor. Altele au toalete vechi şi puţine şi chiar probleme cu apa curentă.

Ultima Oră

Cele mai citite