Urmează o săptămână de foc pentru absolvenții de gimnaziu. Evaluare națională cu premiere. Elevii aflați în carantină sau internaţi în spital vor susţine probele într-o sesiune specială, până în etapa admiterii la licee

Elevii vor susține primul examen serios din viața lor, după o perioadă complicată și cu multe necunoscute. Pentru această generație, pandemia a picat după 9 ani de școală în care ba nu au avut manuale, ba au învățat online sau deloc. Ministrul Educației admite că elevii au pierdut mult în ultimul an și jumătate, dar spune că a făcut tot ce a putut pentru a-i ajuta.

Ministrul Educației, la TVR: Elevii cu simptome specifice, vulnerabilități sau orice alte motive întemeiate pot continua școala online. Frica de boală este o vulnerabilitate și elevii nu sunt obligați să meargă la școală

Sorin Cîmpeanu a declarat miercuri seara, în direct la Telejurnalul TVR1 că, deși majoritatea elevilor au început școala față în față, sunt și cazuri în care acest lucru încă nu se întâmplă. Ministrul Educației a arătat că părinții pot cere în continuare școală online pentru copiii lor, dacă aceștia prezintă simptome specifice de infectare, vulnerabilități sau orice alte motive întemeiate.

Toți elevii din Capitală se întorc fizic la școală, de miercuri. Și în Timișoara elevii revin în clase

Este oficial! De miercuri clopoțelul sună din nou pentru toți elevii din Capitală. Decizia a fost luată şi confirmată rând pe rând de mai multe instituţii, după ce numărul cazurilor de COVID 19 a scăzut sub incidenţa de 1 la mie. Doar patru școli şi un liceu rămân şi pe învățământul online din cauza unor probleme de infrastructură. Şi elevii din Timişoara revin în clase după ce oraşul a trecut în scenariul verde.

Cîmpeanu: Văd posibil ca de miercuri să se meargă la şcoală în Bucureşti, dacă va decide şi CMBSU. Am semnat ordinul comun de ministru

Autorităţile s-au răzgândit și au modificat ordinul comun pentru întoarcerea elevilor în bănci. Practic, vor afla de pe o zi pe alta, în funcție de rata de infectare, dacă participă fizic la cursuri. În Capitală, rata de infectare a scăzut sub 1 la mie. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat la Telejurnalul TVR că a semnat deja ordinul comun de modificare a condițiilor de revenire în școli pentru localitățile care ies din scenariul galben. Luni seara, ordinul comun a fost publicat în Monitorul Oficial.

Ultima Oră

Cele mai citite