Controverse după anunțul reînceperii școlilor. Sindicaliștii sunt nemulțumiți de obligarea profesorilor de a se vaccina, medicii spun că autoritățile ar fi trebuit să țină cont de situația epidemiologică

Elevii se întorc la școală de luni, într-un cor de critici. Sindicaliștii din învățământ sunt nemulțumiți de măsura prin care profesorii sunt obligați să se vaccineze, dacă vor să predea la clasă. Pe de altă parte, medicii spun că eliminarea contextului epidemiologic în decizia de redeschidere a școlilor poate avea consecințe chiar și acolo unde pragul de vaccinare este respectat.

Săptămâna "Școala Altfel", eliminată din structura anului 2021-2022. O singură săptămână pentru vacanța de iarnă la gimnaziu și liceu

Elevii de gimnaziu și de liceu vor avea doar o săptămână de vacanţă de iarnă şi nu vor mai face "Şcoala Altfel", ca să recupereze cele doua săptămâni de vacanţă fortaţă. Nici elevii din invăţământul primar nu vor mai face cursuri "altfel", pentru că şi ei au de recuperat o săptămână de vacanţă impusă de pandemie.

Sorin Cîmpeanu: Școala începe pentru toți elevii pe 8 noiembrie. Când atinge rata de vaccinare a personalului de 60 la sută, școala revine la învățământ fizic, dacă sunt cazuri de infectare rămân regulile în vigoare

A fost ultima zi de vacanţă pentru toată lumea: şcolari, preşcolari, liceeni sau profesori. De luni, cursurile se reiau, dar nu toţi elevii se întorc în bănci. Deocamdată, numai 1,8 milioane de copii. Restul fac şcoală online. Anunţul ministrului interimar al Educaţiei a fost bine primit de reprezentanţii elevilor, în timp ce părinţii cred că este o greşeală.

Ministrul Sănătății, la TVR, despre pragul de vaccinare a personalului din școli: rata de vaccinare include personalul nepedagogic. La un prag de 60%, 54% din școli ar putea relua de luni cursurile față în față

La câteva ore după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat că va fi introdusă o nouă condiție pentru ca școlile să poată funcționa cu prezență fizică, și anume gradul de vaccinare pentru personalul școlii, ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a confirmat la TVR că procentul ar putea fi în jurul a 60%, prag avansat și de ministrul interimar al Educației. În plus, Cseke Attila a arătat că este vorba despre vaccinarea atât a personalului pedagogic, cât și a celui nepedagogic. În acest moment, 54% din unitățile școlare din România ar îndeplini noua condiție pentru susținerea cursurilor față în față. În fiecare vineri se va face o evaluare pe fiecare unitate școlară.

Vineri s-a desfășurat proba scrisă pentru posturile de directori de școli. Întrebări care au contrariat nu doar candidații, ci și profesorii supraveghetori

Dacă ştiţi ce asemănări sunt între un profesor şi un învăţător sau între un manual şi o culegere, aveţi toate şansele să ajungeţi director de şcoală. Acestea au fost câteva dintre întrebările de la examenul grilă pentru funcţiile de director şi director adjunct pe care l-au susţinut astăzi peste 9 mii de profesori din toată ţara. Cadrele didactice s-au plâns că au fost prea multe probleme de matematică şi prea puţine subiecte despre relaţia cu elevii.

Șapte cadre didactice au murit după ce s-au infectat cu coronavirus. Cel mai recent caz din Mehedinți, cel al unei învățătoare de 38 de ani, care venit la cursuri deși era bolnavă. Femeia a murit în spitalul din Orșova

La o lună de zile de când a început anul școlar, peste 200 de școli din țară au cerut trecerea în online. Vorbim despre aproximativ 15% din numărul total de elevi și preșcolari din sistemul de învățământ care nu mai merg fizic la școală. Grav este că 7 dascăli au murit. Asociațiile de părinți sunt nemulțumite că decizia e lăsată la latitudinea școlilor, dar ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, le spune că sunt școli în care nu există niciun caz de COVID.

Ministrul Educației, la TVR: În Olt, 4 cadre didactice au decedat, ceea ce a accentuat puternic starea de îngrijorare. În Mehedinți am înregistrat decesul a 3 colegi

Până marți, 236 de școli care au invocat lipsa resurselor și a capacității de asigurare a protecției sanitare au cerut trecerea în online. Alte 83 de școli au cerut trecerea în online pentru că au cazuri de infectare, a detaliat marți seară, la TVR, ministrul interimar al Educației, Sorin Cîmpeanu. În București și în Olt sunt cele mai multe școli care au formulat astfel de cereri. În București este vorba despre 110 școli, iar în Olt despre 50 de școli care au cerut suspendarea activității după ce 4 cadre didactice au murit. Unitățile de învățământ din 10 județe nu au făcut nicio cerere de trecere în online.

Școli deschise și după ce incidența a depășit pragul de 6 la mie - propunere aprobată de grupul de specialiști, părinții cer testare anti-COVID. Sindicatele acuză că lucrurile ar fi trebuit pregătite în vară

Şcolile vor rămâne deschise şi după ce rata de infectare din localități depăşește 6 cazuri la mia de locuitori! Anunţul a fost făcut de ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu. Trecerea la învățământ online rămâne valabilă, dar va fi raportată la numărul de cazuri din unitățile de învățământ, nu la incidența pe localități, ca până acum. Vineri vom afla oficial dacă modificarea intră în vigoare, fiind necesară o hotărâre de guvern.

Ultima Oră

Cele mai citite