Intră în examen doar dacă sunt vaccinați sau dacă au test negativ. Rectorul UMF Iași: Este aproape inadmisibil să fii student la Medicină și să ai de comentat în legătură cu un act medical

Pandemia schimbă regulile de examen la Universitatea de Medicină din Iaşi. Studenţii vor putea participa la examene doar dacă sunt vaccinaţi, au test COVID negativ sau au trecut recent prin boală. Profesorii şi supraveghetorii trebuie să respecte şi ei aceleaşi reguli pentru sesiunea de vară. Măsuri similare ar putea adopta şi celelalte universități de Medicină din țară.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu: Decizia UMF Iași privind accesul studenților la examene, corectă. Bolnavii care intră în spital au nevoie de un test PCR

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a apreciat astăzi că decizia Consiliului de Administraţie al Universităţii de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa" din Iaşi privind accesul studenţilor în sălile de examen doar în baza testelor sau a dovezii vaccinării împotriva COVID-19 este una corectă pe baza autonomiei universitare, dar şi pentru faptul că studenţii de la Medicină au acces în spitale.

Rectorul UMF "Carol Davila": Majoritatea studenților la Medicină sunt vaccinați, au mers voluntari în spitale COVID, medicina se face la patul bolnavului. Sperăm ca noaptea să vină la vaccinare tinerii

"Tinerii se gândesc că poate fac forme ușoare și preferă să nu facă vaccinul. Însă am anunțat acum rectorii tuturor universităților din București și Pitești, Ploiești sau zone de lângă București, și sperăm ca noaptea să avem categoria de tineri prezentă la vaccinare", a declarat la TVR, în Ediție specială, rectorul Universității de Medicină și Farmacie "Carol Davila", prof. univ. dr. Viorel Jinga. Vineri începe în București maratonul vaccinării. Va fi non-stop, se va folosi ser Pfizer și nu e nevoie de programare.

Studenții nevaccinați, cu combinezoane la orele de laborator și fără prioritate la cazarea în cămine. Ipoteze enunțate de ministrul Educației. Daniel David: "Cu siguranță noi la UBB nu o să avem combinezoane"

Din toamnă, studenții nevaccinați și care merg fizic la cursuri ar putea participa la orele de laborator și la lucrări practice doar dacă au combinezoane de protecție. Deocamdată, este doar o ipoteză pe care unele universități o iau în calcul, spune ministrul Educației. Sorin Cîmpeanu mai precizează că vaccinarea ar putea face diferența și la cazarea studenților în cămine, doar cei imunizați urmând să aibă prioritate. "Cu siguranță noi la UBB nu o să avem combinezoane", a declarat în Ediție specială, la TVR, rectorul Universității Babeș-Bolyai, prof. univ. dr. Daniel David.

Premierul Florin Cîțu: Nu ne trebuie coadă ca să vedem că oamenii se vaccinează, sau liste de așteptare, oamenii trebuie să se vaccineze. Nu reprezintă un moft al acestui guvern, este o campanie pentru viață

"Este prima oară când putem să vedem sfârșitul pandemiei", a subliniat luni seară, la TVR, premierul Florin Cîțu. Cinci milioane de români ar trebui să fie vaccinați până la 1 iunie, în condițiile în care ieri a fost depășit pragul de 3 milioane. Când vom atinge 60-70% din totalul celor imunizați, "putem să discutăm de a scoate masca din spațiul public", a explicat Cîțu, dând exemplul altor state. "Campania aceasta de vaccinare nu reprezintă un moft, nu este un obiectiv al acestui guvern, este o campanie pentru viață", a declarat prim-ministrul, amintind că anul trecut, pe vremea aceasta, România era în stare de urgență, fără nicio perspectivă pentru un vaccin.

Ultima Oră

Cele mai citite