Ministrul Educației, Monica Anisie, a anunțat la TVR 1, în emisiunea Ca`n viață, că și elevii claselor a VII-a vor susține simularea Evaluării Naționale, după ce va fi finalizată programa și vor fi făcute publice modele de subiecte. Termenul pentru finalizarea programei este 1 februarie.
Ministrul Educației, Monica Anisie, a spus, joi, la TVR 1, în emisiunea Ca`n viată, că în sistemul de învățământ sunt și profesori care au o atitudine neconformă în relația cu elevii. Soluția ministrului pentru a schimbă această situație este consilierea. Monica Anisie a declarat că a rugat inspectorii generali să îi consilieze pe profesori și să fie alături de ei.
859 de școli mai au încă toaleta în curte, a declarat ministrul Educației, Monica Anisie, la TVR 1, în emisiunea Ca`n viată. Deși au fost alocați bani pentru construcția toaletelor în toate cele 859 de școli, au cheltuit din banii respectivi și au finalizat lucrările numai 126 de școli, a arătat ministrul.
Elevii vor putea învăța cum să-și construiască o afacere și cum să o facă profitabilă De anul viitor în școli și licee vor fi introduse cursuri opționale de educație antreprenorială. Iar oamenii de afaceri vor preda alături de profesori.
Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat joi că nu pot fi tăiate orele "din pix", iar reducerea lor în programa din școli reprezintă un proces de durată.
Profesorii își doresc ca viitorul ministru al Educației să fie cadru didactic, pentru că „politicienii nu se pricep la educație”. Printre celelalte așteptări ale lor se numără renunțarea la schimbările care au loc prea des în sistem sau organizarea unor concursuri reale pentru posturile de directori.
Într-un semnal de alarmă, Consiliul Național al Elevilor din România susține că peste 35 de mii de elevi riscă să abandoneze școală în urma anulării subvenționării transportului județean pentru elevii care fac naveta. Soluții există, spun transportatorii, însă este nevoie urgentă de asumarea unei decizii.
În contextul pregătirii anului școlar 2019 - 2020, Ministerul Educației Naționale demarează o serie de acțiuni de conștientizare menite să crească siguranța elevilor, atât în perimetrul unităților de învățământ, cât și în exteriorul acestora, se precizează într-un comunicat transmis de presei.
Viorica Dăncilă a anunțat vineri că a decis să o demită pe Ecaterina Andronescu din funcția de ministru al Educației, după ce aceasta a afirmat că ea a învățat de acasă să nu se urce într-o mașină cu un străin, într-un comentariu referitor la cazul îngrozitor al Alexandrei Măceșanu. Daniel Breaz, ministrul Culturii, va prelua interimatul. Contactată de Știrile TVR, Ecaterina Andronescu susține că nu a fost anunțată de această decizie și nici nu a avut vreo discuție cu premierul pe această temă. Andronescu pune demiterea sa pe deciziile recente pe care le-a luat ca ministru.