Monica Anisie: Sunt și profesori care au o atitudine neconformă în relația cu elevii. I-am rugat pe inspectorii generali să-i consilieze

Ministrul Educației, Monica Anisie, a spus, joi, la TVR 1, în emisiunea Ca`n viată, că în sistemul de învățământ sunt și profesori care au o atitudine neconformă în relația cu elevii. Soluția ministrului pentru a schimbă această situație este consilierea. Monica Anisie a declarat că a rugat inspectorii generali să îi consilieze pe profesori și să fie alături de ei.

Ministrul Educației: 859 de școli mai au încă toaleta în curte. Deși au fost alocați bani pentru toate instituțiile, doar 126 au folosit din bani și au finalizat construcțiile

859 de școli mai au încă toaleta în curte, a declarat ministrul Educației, Monica Anisie, la TVR 1, în emisiunea Ca`n viată. Deși au fost alocați bani pentru construcția toaletelor în toate cele 859 de școli, au cheltuit din banii respectivi și au finalizat lucrările numai 126 de școli, a arătat ministrul.

Premierul Viorica Dăncilă a demis-o pe Ecaterina Andronescu de la Ministerul Educației. Andronescu declarase în contextul tragediei de la Caracal: "Eu am învăţat de acasă să nu mă urc cu un străin în maşină". Reacţii după demitere

Viorica Dăncilă a anunțat vineri că a decis să o demită pe Ecaterina Andronescu din funcția de ministru al Educației, după ce aceasta a afirmat că ea a învățat de acasă să nu se urce într-o mașină cu un străin, într-un comentariu referitor la cazul îngrozitor al Alexandrei Măceșanu. Daniel Breaz, ministrul Culturii, va prelua interimatul. Contactată de Știrile TVR, Ecaterina Andronescu susține că nu a fost anunțată de această decizie și nici nu a avut vreo discuție cu premierul pe această temă. Andronescu pune demiterea sa pe deciziile recente pe care le-a luat ca ministru.

Ultima Oră

Cele mai citite