Anchetă la Spitalul ”Sf. Pantelimon” din Capitală. Val de morți suspecte în secția ATI

Este anchetă la Spitalul Sfântul Pantelimon din Capitală, după ce conducerea a primit sesizări de la o asistentă. Aceasta susţine că în secția de Anestezie Terapie Intensivă a spitalului, 20 de pacienți ar fi murit în doar 3 zile, prin administrarea incorectă a unui medicament. Ministerul Sănătăţii a decis să trimită Corpul de Control la unitatea medicală.

Ministerul Sănătății urgentează angajările în spitale. Rafila: Termenul pentru ocuparea posturilor vacante, redus

Se vor face mai repede angajări în spitalele din România. Ministrul Sănătății a emis un ordin care modifică timpii de organizare a concursurilor în spitalele de stat. Asta după ce peste 7600 posturi au fost deblocate. Practic, datorită documentului, spitalele din România ar putea avea noi angajați la mijlocul lunii februarie.

Grevă în spitale, luna viitoare. Lider SANITAS: Personalul medical lucrează ore suplimentare neplătite

Sistemul medical e în prag de colaps în plin val de viroze și gripă, iar viețile pacienților sunt puse în pericol de criza de personal. Sindicaliștii din Sănătate amenință cu grevă generală și susțin că e nevoie de cel puțin 30.000 de noi angajați în sistem. Lucru posbil doar printr-un memorandum aprobat de Ministerul Finanțelor, pentru că angajările la stat au fost blocate de Guvern.

Ultima Oră

Cele mai citite