Cardiologul Ștefan Busnatu: Cantitatea de apă necesară zilnic poate crește și la 3-3,5 litri dacă ne expunem la soare între orele 11-18
Canicula are un impact puternic asupra sănătăţii şi expunerea la temperaturi extreme poate provoca situaţii grave. Medicii spun că hidratarea, evitarea deplasărilor după ora 11, îmbrăcămintea uşoară, deschisă la culoare, sunt elemente foarte importante în această perioadă.
Ștefan Busnatu, medic cardiolog: Căldura devine un factor de risc important pentru sistemul nostru cardiovascular, pentru că, odată cu deshidratarea pe care o produce căldura importată, se crește activitatea cardiacă prin bătăi mai rapide și totodată există și posibilitatea de a avea diverse fluctuații de tensiune. Uneori putem să ajungem în situații cu tensiunea foarte mică și vorbim practic de episoade de leșin sau chiar până la pierdere de conștiență și alteori s-ar putea să ne trezim că facem pusee de hipertensiune din cauza căldurii.
Odată cu pierderile de lichide din corpul nostru, putem pierde și minerale și vorbind de sodiu, potasiu, magneziu, calciu, care sunt extrem de importante pentru funcționarea normală a corpului nostru. Și unii dintre noi s-ar putea să începem să resimțim crampe musculare sau s-ar putea să resimți bătăi neregulate la nivelul inimii.
Dacă discutăm de o persoană care respectă recomandările generale ca în perioada cu o temperatură de peste 30-32 de grade să evite expunerea între orele 11-18, atunci discutăm practic de 2-2,5 litri de apă, în medie, necesară pe zi. Dacă vorbim de persoane care ajung să aibă expunere și în această perioadă, este extrem de important să creștem volumul de lichide și să totalizăm un volum de 3-3,5 litri de lichide, în medie, pentru a ne asigura că corpul nostru funcționează la parametrii cât mai apropiați de cei normali.

