Un nou protest al angajaților din Direcțiile de Sănătate Publică. Dacă nu primesc creșteri salariale, protestatarii amenință că vor bloca repartizarea viitorilor medici rezidenți

România este cuprinsă de un val de proteste. Nici nu s-au încheiat bine manifestările celor de la Casele de Sănătate, că deja alți angajați ies în stradă. Este vorba de cei din Direcțiile de Sănătate Publică din toată țara, care au protestat, vineri, în fața Ministerului Sănătății.

Bugetul pe 2024 - bani cu prioritate pentru Sănătate și Educație, dar nu cât cer ministerele sau instituțiile din subordine

Guvernul plănuieşte ca legea bugetului să fie trimisă în Parlament în prima parte a lunii decembrie. Ministerul Educaţiei ar urma să primească, potrivit unor surse, puţin peste 50 de miliarde de lei din care trebuie să plătească salariile majorate ale profesorilor. Cei mai mulţi bani vor merge la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate şi la Ministerul Transporturilor. Executivul are o nouă strategie pentru a creşte colectarea anul viitor.

Situaţie critică în sistemul de sănătate. Spitalele din ţară riscă să nu mai poată asigura serviciile medicale din lipsa banilor şi a medicamentelor

Managerii de spitale atenționează că pacienţii sunt în pericol şi cer ca situaţia să fie rapid remediată pentru a nu se intra într-o sincopă majoră. De exemplu, Spitalul de Urgență Bagdasar Arseni a primit pentru luna decembrie doar 300 de lei. Peste aceasta s-a suprapus şi protestul angajaţilor CNAS, nemulţumiţi de salarii. Ei au anunţat sistarea plăţilor către furnizori.

Andrei Baciu: Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a cerut 4,2 miliarde lei și a primit 1,7 miliarde lei din Fondul de rezervă

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a solicitat 4,2 miliarde de lei şi a primit 1,7 miliarde din Fondul de rezervă al Guvernului, iar aceşti bani vor fi alocaţi, în primul rând, pentru salariile angajaţilor, restul urmând să fie distribuiţi în procente egale pentru domeniile de asistenţă medicală, a declarat, luni, preşedintele CNAS, Andrei Baciu.

Angajații CNAS sistează plățile către spitale și furnizori, nemulțumiți că doleanțele lor legate de salarizarea insuficientă sunt ignorate. Un milion de bolnavi ar putea fi afectați de această decizie

Angajaţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate opresc plăţile către spitale şi către furnizorii de servicii. Ei sunt nemulţumiţi că autoritățile nu vin cu soluții pentru revendicările lor. Sindicaliștii din toate casele de asigurări de sănătate din țară protestează de 10 zile și reclamă că au salarii prea mici și un volum mare de muncă. Decizia angajaţilor CNAS de a sista plățile ar putea afecta un milion de bolnavi, atrag atenția reprezentanții asociațiilor care apără drepturile pacienților.

Ultima Oră

Cele mai citite