Circa 2,6 milioane de migranţi au părăsit SUA de când Trump a revenit la putere

Circa 2,6 milioane de migranţi au părăsit SUA în perioada scursă de când preşedintele Donald Trump a revenit la Casa Albă în urmă cu aproape un an, dintre care peste 650.000 au refuzat să plece de bunăvoie de pe teritoriul american şi a fost astfel nevoie să fie arestaţi pentru a putea fi expulzaţi, a declarat joi secretara pentru Securitate Naţională a SUA, Kristi Noem, relatează agenţia EFE.

Una dintre victimele atacului armat de la Washington a murit. Trump va „suspenda permanent” migrația din „lumea a treia”

Veşti proste pentru migranţii din lumea a treia. Pământul făgăduinţei îşi închide porţile, după ce un cetăţean afgan a împuşcat doi membri ai Gărzii Naţionale, lângă Casa Albă. Între timp, una dintre victime, o tânără de 20 de ani, a murit la spital, iar colegul ei este în stare critică. Preşedintele american a reacţionat imediat şi a anunţat pe reţeaua sa, Truth Social, că va suspenda permanent migraţia din toate ţările lumii a treia. Măsura este necesară, spune el, pentru ca sistemul american să se redreseze în totalitate.

Un marș organizat de extrema dreaptă are loc simultan cu o contramanifestaţie anti-rasistă, la Londra

Capitala Marii Britanii este blocata de o demonstratie a extremei drepte care a organizat un protest faţă de imigraţie. Zeci de mii de oameni au răspuns apelului lui Tommy Robinson, cunoscut activist al extremei drepte, ca să apere dreptul la libera exprimare. Robinson este un adept al ideologiei MAGA si al presedintelui Trump.

România va primi, în următorii doi ani, 300 de refugiaţi din Egipt şi Kenya

România va primi în următorii doi ani 300 de refugiaţi din Egipt şi Kenya. În acest fel ţara noastră îşi îndeplinește angajamentul pe care și l-a luat prin Pactul european privind Migrația și Azilul. Guvernul a luat decizia săptămâna aceasta, iar reprezentanţii firmelor româneşti spun că au locuri de muncă pentru muncitorii din afara UE, mai ales în construcții și livrări.

Ultima Oră

Cele mai citite