„Invazia” de fluturi din București îi sperie pe locuitori. Specialiștii spun că este doar o migrație spectaculoasă

20 June 2026, 19:20 (actualizat 20 June 2026, 19:29)

Agitație printre bucureșteni după ce orașul a fost „cucerit” pentru o perioadă de fluturi. Capitala se află zilele acestea sub stăpânirea acestor insecte, care pe unii îi sperie, iar pe alții îi deranjează. Specialiștii explică însă că nu este vorba despre o invazie, ci despre o migrație spectaculoasă a unor fluturi de noapte veniți din Africa, aflați în drum spre țările nordice.

De câteva zile, Bucureștiul este plin de fluturi, iar rețelele sociale s-au umplut de mesaje și imagini cu insectele observate în număr mare în toate zonele orașului.

În parcuri, pe marile bulevarde și în spațiile verzi dintre blocuri, fluturii pot fi văzuți aproape peste tot.

Daniel Dude, jurnalist TVR: „La miezul nopții, aleile din parcurile bucureștene sunt invadate de mii de fluturi atrași de sursele de lumină. Pe rețelele sociale, mulți bucureșteni s-au speriat, crezând că este vorba despre o invazie de molii. Specialiștii spun însă că sunt fluturi de noapte complet inofensivi.”

Unii oameni au asociat apariția lor cu informațiile distribuite pe internet.

Specialiștii explică faptul că este vorba despre fluturi nocturni care migrează anual din nordul Africii către regiunile mai răcoroase ale Europei de Nord.

Cristian Neagoe, director de comunicare, Asociația Parcul Natural București: „Acești fluturi care au creat panică sau disconfort în București sunt fluturi de noapte care zboară și ziua. Se numesc Autographa gamma, denumire inspirată de semnul asemănător literei gamma, care seamănă cu un Y și poate fi observat pe aripi. Nu sunt periculoși și nu provoacă distrugeri, cel puțin în stadiul adult. Ei se află în migrație și parcurg aproximativ 2.500 de kilometri în fiecare an, din nordul Africii până în Islanda, Groenlanda sau Finlanda. În această perioadă caută zone cu temperaturi mai scăzute și vor rămâne la noi aproximativ o lună.”

Insectele nu reprezintă niciun pericol pentru populație. Nu înțeapă, nu transmit boli și nu atacă oamenii. Specialiștii recomandă ca, dacă ajung în locuințe, să fie prinse cu grijă și eliberate în natură.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite