Germania se confruntă cu o criză acută de medici în sistemul medical național

Pe lângă aglomerația de la ușa fiecăruia, doctorii din Germania se mai confruntă și cu o birocrație sufocantă. Iar salariile, în sectorul public de sănătate, nu sunt mari. Toate aceste nemulțumiri au generat deseori în ultima vreme proteste ale medicilor din Germania.
Medicină

Colegiul Medicilor: În sănătate, sunt „două Românii”, cu o discrepanță semnificativă a accesului la servicii medicale

Colegiul Medicilor din România (CMR) atrage atenția asupra agravării problemelor din sistemul medical: subfinanțarea sistemului de sănătate, personal insuficient, fapt ce conduce la supranormare, burnout și creșterea riscului de malpraxis, toate acestea afectând direct calitatea actului medical și, implicit, punând în pericol sănătatea populației generale.

Tot mai multe cazuri de violență în spitale. Aproximativ 10% dintre medicii din România au suferit o agresiune fizică

Un medic din Spitalul Clinic de Urgență Sfântul Apostol Andrei din Constanța a fost luat la bătaie, luni, de un bărbat, chiar în incinta unității sanitare. Poliţiştii au fost chemaţi de urgenţă la Spital. Agresorul era foarte agitat și recalcitrant şi a fost dus la Clinica de Psihiatrie "Palazu Mare", unde a rămas internat. În cauză a fost întocmit un dosar penal.

Grevă în spitale, luna viitoare. Lider SANITAS: Personalul medical lucrează ore suplimentare neplătite

Sistemul medical e în prag de colaps în plin val de viroze și gripă, iar viețile pacienților sunt puse în pericol de criza de personal. Sindicaliștii din Sănătate amenință cu grevă generală și susțin că e nevoie de cel puțin 30.000 de noi angajați în sistem. Lucru posbil doar printr-un memorandum aprobat de Ministerul Finanțelor, pentru că angajările la stat au fost blocate de Guvern.

Abuzurile culinare strică sărbătorile. Ce recomandă specialiștii

Sărbătorile sunt marcate, de multe ori și de excesele pe care oamenii le fac atunci când se așează la masa îmbelșugată. În utimele 48 de ore, a crescut cu peste 30 la sută numărul apelurilor la ambulanță București-Ilfov. Nu doar alimentele, ci și alcoolul ne pot face rău. Medicii ne îndeamnă să invităm cu noi, la masa de Crăciun, și cumpătarea.

Ultima Oră

Cele mai citite