Medic de familie, amendat cu 6.000 de lei pentru eliberarea adeverinței de concediu medical fără toate documentele

După decizia autorităților de a elimina impozitarea pentru o parte dintre concediile medicale, se înteţesc controalele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate la medicii care eliberează astfel de certificate. La Cluj, un medic de familie a fost amendat cu 6 mii de lei pentru că a eliberat o adeverință de concediu, deși nu ar fi avut toate documentele necesare. Sancțiunea a atras revolta medicilor.

Spitalul din Târgu Cărbuneşti, Gorj, ajuns în pragul falimentului din cauza salariilor

Spitalul din Târgu Cărbuneşti, Gorj, ar putea intra în faliment. Bugetul ajunge doar pentru plata salariilor personalului medical, iar datoriile au ajuns la milioane de lei. Managerul recunoaște că nu are soluții și nu exclude posibilitatea de a demisiona. O treime din spitalele din țară sunt aproape de incapacitate de plată, avertizează Colegiul Medicilor.

Ultima Oră

Cele mai citite