Medicii din Slovenia sunt în grevă din cauza salariilor și condițiilor de muncă

16 January 2024, 12:54 (actualizat 16 January 2024, 12:56)

În Slovenia medicii au intrat în grevă din cauza salariilor și a condițiilor de muncă. Doctorii din fostul stat iugoslav sunt nemulțumiți de diferențele uriașe de venituri dintre medicii tineri și cei vârstnici.

Noul val al medicilor din Slovenia a obținut o majorare salarială importantă anul trecut pe fondul plângerilor că salariile prea mici îi determină să plece din tară. Salariile medicilor seniori au rămas pe loc însă.

Sindicatele din sănătate acuză guvernul că amână soluționarea acestei dispute, în timp ce executivul de la Liubliana declară că problema va fi rezolvată odată cu implementarea unei ample reforme a salariilor din sectorul public.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite