medici
Bolnavii dau spagă la medic în aproape toate județele țării. Numărul celor care au recunoscut că li s-a cerut mită în spitale a crescut în ultimele luni, potrivit statisticilor, realizate de graphs.ro. Studiul a fost realizat pe baza formularelor completate de pacienți.
A luat mită de 55 de ori în 22 de zile. Medicii acuzați de corupție, de la Marius Nasta, considerau banii primiți ca fiind gesturi de recunoștință
Medicii acuzați de corupție de la Institutul Marius Nasta din Bucureşti primeau mită aproape în fiecare zi, dar considerau banii că fiind doar gesturi de recunoștință, pentru că nu condiționau actul medical. asta se arată în motivarea Tribunalului Bucureşti la decizia de arestare a medicilor Cornel Petreanu și Cristian Paleru.
CCR a amânat pe 2 noiembrie să decidă dacă unii medici pensionari pot fi șefi în spitalele de stat
Curtea Constituţională a României a amânat, joi, pentru 2 noiembrie, dezbaterile pe sesizarea USR şi Forţa Dreptei în legătură cu legea care ar permite, potrivit semnatarilor obiecţiei, ca unii medici să poată ocupa până la vârsta de 70 de ani funcţii de conducere în spitalele publice.
”Grijă de plămâni”. O comisie formată din medici specialiști de la Spitalul Victor Babeș din Timișoara consultă pacienții cu cancer pulmonar
Cancerul pulmonar este o boala silenţioasă care, nedepistată la timp, poate fi fatală. Pericolul de îmbolnavire creşte după 55 de ani. La Timişoara, medicii au început o campanie de informare a populaţiei cu privire la simptomele acestei maladii şi factorii care duc la declanşarea ei.
Proiect | Cabinetele medicilor de familie vor putea obţine statutul de unitate sanitară de utilitate publică
Deputatul PNL Cristina Vecerdi anunţă că proiectul prin care se creează posibilitatea cabinetelor medicilor de familie de a obţine statutul de unitate sanitară de utilitate publică a primit raport favorabil din partea Comisiei de sănătate a Camerei Deputaţilor.
Doi medici de la "Marius Nasta" arestați, 6 sub control judiciar. Cercetările, demarate după reclamații din 2021 și de anul acesta. Echipa institutului se delimitează de faptele cadrelor medicale
Acuzaţi că au luat mită de la pacienţi, mai mulţi medici chirurgi, anestezişti, pneumologi şi rezidenţi de la Institutul "Marius Nasta" din Capitală sunt cercetaţi de procurori. Doi medici au fost arestați preventiv, iar 6 sunt plasaţi sub control judiciar. Acasă la unul dintre ei, la percheziţii, poliţiştii au găsit 50 de mii de euro care nu pot fi justificați, susţin surse apropiate anchetei. În dosar sunt vizaţi şi 22 de pacienţi. Conducerea spitalului a anunţat că se delimitează de comportamentul medicilor acuzaţi.
CCR discută sesizarea pe legea ce ar permite anumitor medici să ocupe funcţii de conducere până la 70 de ani
Curtea Constituțională a României discută, astăzi, sesizarea USR şi Forţa Dreptei în legătură cu legea care ar permite ca unii medici să poată ocupa, până la vârsta de 70 de ani, funcții de conducere în spitalele publice.
Mare parte din medicii de la Urgență din Spitalul Brașov au renunțat să mai facă gărzi. Ei protestează față de scăderea veniturilor, în urma reducerii unor sporuri
Protest al medicilor de la Unitatea de Primiri Urgențe din Spitalul Clinic Județean Brașov. Majoritatea renunță la gărzile suplimentare după ce și-au văzut salariile diminuate cu până la câteva mii de lei, în urma reducerii unor sporuri. Și sunt hotărâți să-și mențină deciziile în lipsa unor soluții. Ceea ce va avea efecte negative asupra pacienților.
Ostaşi în uniforme albe. 21 august, Ziua Medicinei Militare
În timp de pace, în situaţii de criză sau de război, corpul medico-militar a servit cu profesionalism şi spirit de sacrificiu armata română. În 21 august, medicina militară marcheză 161 de ani de la înfiinţarea Corpului ofiţerilor sanitari ai Armatei, iar anul acesta Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila“ aniversează 192 de ani de tradiţie.

