medici
Repartiţia candidaţilor la sesiunea extraordinară de intrare la rezidenţiat s-a încheiat cu scandal. Peste 150 de persoane nu au reuşit să aleagă o specializare fiindcă s-au epuizat locurile. Au cerut adeverinţe să ateste că au fost admişi, dar oficialii le-au explicat că este un concurs pe un număr limitat de locuri. Unul singur a rămas neocupat, la chirurgie oro-maxilo-facială. În schimb, aproape 630 de candidați vor deveni medici rezidenţi.
Toate posturile scoase la concurs în sesiunea extraordinară de la rezidențiat vor putea fi ocupate
Numărul candidaților care au obținut punctaj de promovare este mai mare decât cel al locurilor scoase la concurs.
Medici acuzați de ucidere din culpă, puși sub control judiciar. Au interdicția de a profesa în perioada aplicării măsurii
Pentru cei doi medici din Craiova şi Târgu Jiu acuzaţi de ucidere din culpă, au venit primele decizii ale judecătorilor. Au fost puşi sub control judiciar şi au primit interdicţia de a profesa în această perioadă. Ambii sunt foști directori ai spitalelor județene din orașele lor. Cinci pacienţi ar fi murit după intervenţii făcute de ei. Atenţie, sunt informaţii care vă pot afecta emoţional! Unul dintre medici a mai avut probleme penale şi în trecut, pentru luare de mită.
Medicii vor să nu mai plătească asigurarea de sănătate. Propunerea - o modalitate prin care cadrele medicale să fie stimulate să rămână în ţară. "Merităm aşa beneficiu, noi nu avem nicio scutire, faţă de alții"
Angajaţii din sistemul sanitar cer scutirea de la plata contribuţiei de asigurări de sănătate. Au inițiat chiar o petiție online, cu argumentul că măsura ar însemna recunoașterea muncii cadrelor medicale, dar și o cale de a le convinge să nu mai plece din țară. Reprezentanții SANITAS susțin, însă, că banii din asigurări ar trebui să rămână în sistem, tocmai pentru că finanțarea este insuficientă.
Intervenție SMURD la Odorheiu Secuiesc pentru salvarea unui bebeluș de 8 zile
Un bebeluș cu convulsii a fost preluat de medicii SMURD și dus cu elicopterul la Spitalul de Urgență din Târgu Mureș.
Reprezentanţi ai OMS reuniți la București caută soluții petru criza de medici și au semnat o declaraţie comună
Medici puţini, care tratează mai mulţi pacienţi decât ar trebui. Bolnavi care ajung să se trateze târziu pentru că accesul la servicii medicale e din ce în ce mai dificil. Sunt probleme cu care se confruntă nu doar România, ci și alte țări europene. Reprezentanţi ai Organizaţiei Mondiale a Sănătății, reuniți la București, caută soluții și au semnat o declaraţie comună despre cum ar putea fi coordonate politicile la nivel european.
Directorul Biroului Regional OMS Europa: Până la 40% dintre medicii din regiune urmează să se pensioneze în următorii zece ani
Directorul Biroului Regional OMS Europa, dr. Hans Henri P. Kluge, a declarat miercuri că până la 40% dintre medicii din regiune urmează să se pensioneze în următorii zece ani şi nu există un plan de înlocuire a acestora.
Peste jumătate dintre cei 55.000 de medici din România sunt concentraţi în marile centre universitare. Lipsa infrastructurii este principala cauză a crizei de doctori
Mai bine de jumătate dintre medicii României se concentrează în șase centre universitare. Pacienţii din restul ţării sunt loviţi tot mai rău de lipsa personalului medical, chiar şi în oraşe, nu doar la ţară. Deşi numărul doctorilor a crescut semnificativ în ultimii ani, dezechilibrele majore din teritoriu nu au fost corectate, dimpotrivă. Fără acces la servicii medicale, oamenii ajung să se trateze prea târziu. iar peste jumătate dintre pacienţii internaţi în Capitală vin din alte localităţi.
Recuperarea cardiacă poate prelungi viața. Medicii români cred că aceste programe salvatoare nu sunt cunoscute și cer mai multă susținere
România este fruntaşa Europei la decese cauzate de bolile cardiovasculare. 60% dintre românii care mor într-un an sunt răpuşi de infarctul miocardic, insuficienţă cardiacă agravată şi alte boli asemănătoare. Statisticile negre ar putea fi schimbate cu programe de recuperare cardiacă, menite să-i ajute pe pacienţi să trăiască mai mult şi mai bine. Medicii încearcă acum să afle câţi oameni ştiu de astfel de servicii. Şi să le ofere apoi autorităţilor argumente pentru a susţine mai mult aceste programe salvatoare.

