medici
Militarii, pompierii, medicii, asistenții și voluntarii care au participat la misiunea internațională umanitară din Turcia au fost decorați de președintele Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni. "Sunteți veritabile modele de solidaritate, altruism și empatie și, de aceea, vă transmit, în numele tuturor românilor, întreaga noastră apreciere și respectul pentru curajul și devotamentul dumneavoastră dovedite în fiecare activitate la care participați, precum și pentru tot sprijinul pe care îl acordați cetățenilor în cele mai dificile momente. Românii se simt în siguranță pentru că le sunteți aproape!", le-a spus șeful statutului salvatorilor români, la ceremonia de la Palatul Cotroceni. TVR Info a transmis LIVE evenimentul.
Manechine high-tech pentru antrenarea cadrelor medicale. Medic UMF "Carol Davila" Bucureşti: Scădem riscul de a face malpraxis în cadrul practicii curente
Manechine umanoide robotice de ultimă generație ajută cadrele medicale din România să trateze mai bine pacienții. O astfel de mașinărie este folosită într-un centru de simulare pentru a recunoaște un AVC şi un infarct și a exersa manevrele salvatoare. Tot mai multe şcoli şi universităţi medicale folosesc simulatoare pentru a antrena viitori şi actuali asistenţi şi doctori, fără riscuri pentru oameni.
EXCLUSIV Banca de țesuturi și celule umane, soluție la o vulnerabilitate majoră în caz de calamitate
În caz de calamitate, o vulnerabilitate majoră pentru România este lipsa unei bănci naţionale de ţesuturi şi celule umane. O arată un raport al Curţii de Conturi. Prima bancă de acest tip din ţară, în care să se stocheze şi piele, ar trebui să fie gata la Bucureşti de acum în 14 luni. Aşa prevede contractul pentru proiectare şi execuţie, care a fost semnat de către Administraţia Spitalelor din Capitală, potrivit unor informații obținute în exclusivitate de Știrile TVR.
Manifestație de amploare în Spania. Un milion de oameni au ieșit în stradă să sprijine personalul medical
Un milion de spanioli au ieșit în stradă în Madrid pentru a sprijini personalul sanitar aflat în grevă de la sfârșitul anului trecut.
Trei medici cardiologi în loc de 15. Criza personalului, boală cronică pentru sistemul sanitar românesc
Zeci de spitale din țară lucrează cu o grilă minimă de personal, iar multe au fost nevoite să închidă anumite secții pentru că doctorii fie au ieșit la pensie, fie au demisionat. În unele zone, nici măcar urgențele nu mai pot fi acoperite din cauza deficitului de personal. Cel mai greu este pentru pacienții oncologici, nevoiți să parcurgă sute de kilometri până la centrele de radioterapie care încă mai au medici specialiști.
Se caută soluții pentru a nu rămâne fără medici de familie. Medic: ”Suntem niște anexe la o ștampilă cu rază scurtă de acțiune”
România riscă să rămână fără medici de familie, în lipsa unor măsuri concrete prin care absolvenții să fie atrași spre această specialitate. Este avertismentul organizațiilor profesionale și al profesorilor de top, după ce aproape 15% dintre locurile de la rezidenţiatul din toamnă pentru viitorii medici de familie au rămas neocupate. Specialiștii propun burse pentru absolvenții care acceptă să lucreze la sate şi programe de studiu atractive, dar și birocrație mai puțină și o finanțare mai bună.
Maratonul Resuscitării la Cluj. Timp de 10 ore, angajații SMURD au predat lecții de prim ajutor
Acordarea primului ajutor în caz de urgență poate face diferența dintre viață și moarte. Voluntarii SMURD Cluj, pompierii ISU, medici și paramedici au împărtășit cunoștințele lor tuturor celor interesați să salveze vieți. Cursanţii au învăţat diverse manevre menite să mențină funcțiile vitale ale unui pacient aflat în pericol de moarte până la venirea echipajelor medicale.
Medicii insistă pe respectarea regulilor de protecție antigripală, chiar dacă epidemia nu a fost decretată. Autoritățile promit că nu va mai fi criză de antivirale
Au intrat în vigoare măsurile speciale de prevenire a gripei decise de Ministerul Sănătății pentru perioada în care România se află în stare de alertă epidemiologică. Sunt aceleaşi reguli care se aplicau și înainte de 2020, atunci când se declara epidemie, susţine Alexandru Rafila. Însă odată cu înmulțirea cazurilor de gripă și viroze, antiviralele au devenit rarităţi în farmacii și spitale. Ministrul a chemat la discuții producătorii și farmaciştii și dă asigurări că aprovizionarea va intra în normal.
Franța | Medicii generaliști au ieșit în stradă. Ei spun că nu își mai pot îngriji pacienții așa cum ar trebui
Peste 4 mii de medici generalişti din Franţa au ieşit în stradă, nemulţumiţi de condiţiile în care îşi desfăşoară activitatea.Ei au strigat pe străzile Parisului că situația este gravă și nu îşi mai pot îngriji pacienții așa cum ar trebui.

