Medicii militari din Brașov au mers în zona lovită de ape după fisurarea digului de pe râul Tărlung și le-au acordat consultații sătenilor

Au luat aparatura medicală cu ei şi au pornit să dea o mână de ajutor oamenilor din Lunca Mărcuşului şi Băcel, greu loviţi de inundaţii. Medicii şi asistenţii Spitalului Militar de Urgenţă "Regina Maria" din Braşov au făcut consultaţii şi analize. Caravana medicală face parte din proiectul "Uniți sub Tricolor prin sănătate", iniţiat de Ministerul Apărării Naționale şi dedicat Centenarului Marii Uniri.

Admitere la Medicină. Ce gândesc doctorii de mâine

Lacrimi de bucurie în rândul absolvenţilor de liceu care în ultimii ani s-au pregătit pentru admiterea la medicină. Cei mai mulţi au ieşit fericiţi din sălile de examen, mândri că şi-au îndeplinit visul. Unde vor pune în practică ce i-a învăţat şcoala românească de medicină? Majoritatea nu se feresc de opţiunea de a rămâne în ţară. Dar, în anumite condiţii.

Proiect: Medicii s-ar putea pensiona la cerere, la vârsta de 67 de ani

Câţiva parlamentari au propus un proiect care să rezolve criza de personal din sistem. Și în urmă cu câteva luni, aleșii au mai încercat să modifice prin lege vârsta de pensionare a doctorilor, dar fără sorți de izbândă. Pentru că prevederile au fost declarate neconstituționale.

Urgenţe acoperite cu puţini medici. Există situații în care un doctor consultă peste 70 de pacienți într-o gardă

Pe timpul verii își iau concediu cei mai mulți români. Dacă în multe instituții nu se simte absența unor colegi, unităţile de primiri urgenţe abia mai pot fi ţinute deschise din cauza numărului mic de medici. În 24 de ore, cât durează o gardă, un singur doctor ajunge să se ocupe de aproape o sută de pacienţi. În lipsa specialiştilor, bolnavii trebuie să aştepte ore întregi pentru o consultaţie.

Medicii Spitalului Militar din Pitești oferă consultații gratuite în sate din Argeș, Dâmbovița și Vâlcea

Zeci de localnici din comuna Brăduleţ, din Argeș, au avut o mare surpriză, când au aflat că pot primi consultații gratuite la doctor și încă aproape de casă. Au fost investigați gratuit de medicii Spitalului Militar din Pitești, care au ridicat un spital de campanie chiar în sat. Caravana consultațiilor gratuite va continua până în luna decembrie.

Ultima Oră

Cele mai citite