1.223 de tineri au absolvit astăzi Facultatea de Medicină din București

Absolvire cu emoţii la Facultatea de Medicină din cadrul UMF Bucureşti. Peste 1.200 de tineri au primit astăzi diploma şi au depus jurământul lui Hipocrate. Nu pot însă profesa momentan. Peste o lună vor susţine cel mai greu examen din carieră, cel de rezidenţiat. Dacă în anii trecuţi, cam jumătate dintre absolvenţi plecau în străinătate, acum, mulți viitori medici vor să rămână în România.

Sistemul de sănătate este afectat de migrația specialiștilor, spun sindicaliștii

Sistemul de sănătate din România este afectat de migraţia specialiştilor din domeniu, fiind astfel redusă posibilitatea de a fi acordate îngrijiri medicale specializate şi de calitate, sunt de părere reprezentanţii Federaţiei "Solidaritatea Sanitară', care, în acest context, solicită Guvernului României să sprijine solicitarea adresată Uniunii Europene (UE) pentru revizuirea principiului subsidiarităţii, potrivit Agerpres.

Medicina privată, prezentă la sate. Au fost deschise laboratoare de analize în mediul rural

În oraşele din ţară sunt spitale şi clinici, dar în zona rurală oamenii sunt privaţi de servicii medicale elementare oferite de stat. Mediul privat a speculat acest dezechilibru şi a deschis cabinete şi laboratoare de analize în mai multe zone. Pacienţii sunt scutiţi astfel de drumuri lungi până în cel mai apropiat spital şi devin mai interesaţi de starea lor de sănătate.

Semnal de alarmă al medicilor de la „Bagdasar-Arseni”: În fiecare vară, în jur de 50 de persoane sunt internate în urma plonjonului în ape de mică adâncime

La fiecare două zile, un tânăr ajunge în Spitalul Clinic de Urgenţă „Bagdasar-Arseni” cu traumatism vertebro-medular cervical, după ce a executat o săritură în apă. Este semnalul de alarmă pe care îl trag medicii, în plin sezon. Numărul cazurilor reprezintă 2% din totalitatea pacienţilor internați în Spitalul Clinic de Urgenţă ”Bagdasar-Arseni”, în lunile de vară.

Ultima Oră

Cele mai citite