EXCLUSIV Izolaţi în România. Medicii militari din Timișoara au consultat locuitorii unor cătune uitate

Departe de lume, în câteva cătune din Caraş-Severin, oamenii n-au ajuns la medic de zeci de ani. Mulţi sunt la vârsta când bolile nu-i mai ocolesc. Şi nimeni până acum n-a venit să le găsească leac pentru suferinţele care-i macină. Până acum, 30 de medici şi asistente, de la Spitalul Militar Timişoara, au urcat până la ei şi au fost ca o binecuvântare. Oamenii şi-au spus ofurile, iar medicii au căutat să-i aline şi să-i îndrume. O acţiune care a avut loc în urma parteneriatului dintre 'Izolaţi în România', Spitalul Militar din Timişoara şi Mitropolia Banatului.

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, la Spitalul de Arsuri: Problemele legate de partea financiară vor fi rezolvate

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a făcut, vineri dimineață, o vizită de lucru la Spitalul de Arsuri, care se confruntă cu o criză financiară. Conducerea nu le-a plătit angajaţilor contribuţiile la sănătate şi pensii de la mijlocul anului trecut și nu mai are nici bani de salarii. Managerul susţine că s-a ajuns în această situaţie pentru că spitalul are datorii mari către furnizori.

Ultima Oră

Cele mai citite