Ministerul Apărării face angajări temporare în sistemul medico-militar

În contextul eforturilor întreprinse de autoritățile publice pentru limitarea răspândirii noului coronavirus (COVID-19), Ministerul Apărării Naționale a demarat măsurile necesare pentru suplimentarea numărului de posturi din sistemul medico-militar în vederea încadrării cât mai rapide a acestora, în conformitate cu prevederile Decretului 195, din 16 martie 2020, privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, conform unui comunicat al MApN.

Timișorenii, solidari cu medicii și pacienții spitale. Se donează de la produse de igienă până la mâncare

Chiar dacă suntem nevoiți să stăm departe fizic unii de alții, ne apropiem prin gesturile de solidaritate. Mulți timișoreni se implică deja în sprijinirea celor aflați în spitale, medici și pacienți. Se donează bani, dar și bunuri, de la produse de igienă și lenjerie până la aparatură și dezinfectanți. Și unii patroni de restaurante și cafenele vin în sprijinul cadrelor medicale din spitale.

Se opresc operațiile de inimă la spitalul din Tîrgu Mureș. Medicii îi vor trata pe cei cu Covid-19

Din cauza pandemiei de coronavirus se opresc operațiile la Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant Tîrgu Mureș. În această săptămână se vor realiza doar intervențiile absolut necesare pentru nişte copii a căror stare nu permite amânarea. Institutul de la Tîrgu Mureș este singurul din România unde se fac operații de transplant de inimă la copii.

Copil de un an și două luni cu suspiciune de coronavirus

Un copil de un an și două luni a ajuns azi noapte la spitalul de boli infecțioase din Galați cu suspiciune de coronavirus. Tatăl lui s-a întors din Italia pe 23 februarie și era izolat la domiciliu, împreună cu alți 4 membri ai familiei.

Ultima Oră

Cele mai citite