medici
În contextul eforturilor întreprinse de autoritățile publice pentru limitarea răspândirii noului coronavirus (COVID-19), Ministerul Apărării Naționale a demarat măsurile necesare pentru suplimentarea numărului de posturi din sistemul medico-militar în vederea încadrării cât mai rapide a acestora, în conformitate cu prevederile Decretului 195, din 16 martie 2020, privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, conform unui comunicat al MApN.
Timișorenii, solidari cu medicii și pacienții spitale. Se donează de la produse de igienă până la mâncare
Chiar dacă suntem nevoiți să stăm departe fizic unii de alții, ne apropiem prin gesturile de solidaritate. Mulți timișoreni se implică deja în sprijinirea celor aflați în spitale, medici și pacienți. Se donează bani, dar și bunuri, de la produse de igienă și lenjerie până la aparatură și dezinfectanți. Și unii patroni de restaurante și cafenele vin în sprijinul cadrelor medicale din spitale.
Se opresc operațiile de inimă la spitalul din Tîrgu Mureș. Medicii îi vor trata pe cei cu Covid-19
Din cauza pandemiei de coronavirus se opresc operațiile la Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant Tîrgu Mureș. În această săptămână se vor realiza doar intervențiile absolut necesare pentru nişte copii a căror stare nu permite amânarea. Institutul de la Tîrgu Mureș este singurul din România unde se fac operații de transplant de inimă la copii.
Copil de un an și două luni cu suspiciune de coronavirus
Un copil de un an și două luni a ajuns azi noapte la spitalul de boli infecțioase din Galați cu suspiciune de coronavirus. Tatăl lui s-a întors din Italia pe 23 februarie și era izolat la domiciliu, împreună cu alți 4 membri ai familiei.
Medicii avertizează: Efectele pe termen lung ale poluării sunt declinul funcției pulmonare și scăderea duratei de viață
Specialiștii Institutului de Pneumoftiziologie”Marius Nasta” avertizează că efectele imediate ale poluării sunt ”acutizări ale bolilor cronice pulmonare și reacții alergice, mai ales la persoanele atopice”, iar pe termen lung, practic, ni se scurtează viața.
Bolnavii cronici înscriși în programele naționale de sănătate nu vor mai putea alege unde se tratează, la stat sau la privat
Senatorii din Comisia de Sănătate au eliminat astăzi prevederile referitoare la spitalele private din ordonanța pe sănătate dată în ultima ședință de guvern înainte de moțiunea de cenzură.
Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie: Peste 300 de comune din România nu au niciun medic de familie
Peste 300 de comune din România nu au niciun medic de familie, susține Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie. Sunt vizați aproape 560.000 de oameni. Din peste 1.400 de comune și orașe lipsesc aproape 2.200 de medici de familie.
Bilanțul gripei în România. Numărul deceselor a ajuns la trei
Încă un român a murit din cauza gripei, așa că numărul deceselor a ajuns la trei în acest moment. Este vorba despre un bărbat în vârsta de 78 de ani din Argeș care fusese vaccinat dar avea boli cronice.
Ministerul Sănătăţii: Echipa de conducere a ministerului şi-a îndeplinit obiectivele propuse pentru primele două luni de mandat
Echipa de conducere a Ministerului Sănătăţii (MS) şi-a îndeplinit obiectivele propuse în primele două luni de la preluarea mandatului, fiind respectat calendarul programului de guvernare, se afirmă într-un comunicat de bilanţ transmis miercuri de către MS.

