Mulțumiri pentru cadrele medicale de la Spitalul de Urgență din Galați

Recunoştinţă şi mulţumiri pentru cadrele medicale aflate în linia întâi. Zeci de voluntari din Galaţi au venit la cel mai mare spital din judeţ cu flori şi bunătăţi pentru medicii şi asistentele, care luptă zi de zi cu virusul. N-au fost uitaţi nici pacienţii infectaţi, care au primit fructe şi apă.

Toate paturile pentru bolnavii COVID din Iași sunt ocupate. Medici obosiți și dezamăgiți: Mă uitam la chipurile lor mirate, care cer ajutor sub masca de oxigen - oamenii ăștia n-au înțeles că e o boală reală?

Numărul bolnavilor de COVID în continuă creștere pune presiune pe sistemul sanitar, dar și pe psihicul celor chemați să-i salveze pe pacienți. Cadrele medicale spun că sunt obosite, dar mai ales dezamăgite de lipsa de responsabilitate a celor care refuză să se vaccineze. Mulți cer să nu mai lucreze în secţiile COVID-19, mai ales cei cu boli cronice, care sunt și mai expuși.

Cazul doctoriței găsite fără suflare după o noapte de gardă - alarma a fost dată de colegi, care au văzut că ușa cabinetului era încuiată. Anchetatorii nu exclud nicio ipoteză

Tragedie într-un spital privat din Constanța. O doctoriţă de 38 de ani a fost găsită fără suflare duminică dimineaţă, după o noapte de gardă. Colegii au spart uşa cabinetului pentru a afla ce s-a întâmplat. Femeia era căsătorită și avea un copil. Anchetatorii fac cercetări pentru ucidere din culpă, semn că nu exclud nici o ipoteză. Doctoriţa făcea consultaţii şi gărzi atât la spitalul privat, cât la Spitalul Județean Constanța.

Cadrele medicale din prima linie, aproape de capătul puterilor. Medicul militar Vlad Zahiu și-a pierdut mama chiar în secția ATI în care lucrează

Cea mai mare problemă a sistemului medical nu o reprezintă numărul limitat de paturi dotate cu ventilatoare și injectomate, ci deficitul de personal pregătit pentru ATI. Acum sunt cam jumătate din câți specialiști ar fi nevoie. Și mai toți aproape de capătul puterilor. Zilnic văd drame și uneori trebuie să treacă și peste cele personale. Adelin Petrișor a stat de vorbă cu un medic militar ATI care și-a pierdut mama din cauza COVID, după ce i-a fost pacient.

Voluntarii, umăr la umăr cu medicii în lupta cu virusul. Doctor: „Sunt ca o gură de oxigen pentru noi”

Peste 150 de voluntari au mers să lucreze la Spitalului Judeţean din Timişoara, de la începutul pandemiei, pentru a-i ajuta pe medici în lupta cu virusul Sars Cov-2. Uneori li se spune chiar domnul sau doamna doctor - sunt confundați cu cadrele medicale datorită profesionalismului lor. Pentru medici, voluntarii sunt un ajutor esențial, care le completează de multe ori echipele.

Medicii din toată Spania au intrat în grevă pentru prima data în ultimii 25 de ani. Presiunea pe spitale e la cote alarmante

Autorităţile spaniole susţin că la mijlocul lunii noiembrie sistemul sanitar va intra în colaps. Pentru prima dată în ultimii 25 de ani, medicii din toată ţara au intrat astăzi în grevă, epuizaţi după lunile de pandemie. Pe de altă parte, restricţiile impuse odată cu starea de urgenţă au generat proteste masive în mai multe comunităţi autonome.

Ultima Oră

Cele mai citite