marea neagră
Minele navale care plutesc în derivă în Marea Neagră sunt eliberate de Rusia, a acuzat miercuri Ministerul ucrainean de Externe. Concluzia a fost trasă după o operațiune de identificare. "S-a stabilit că acestea sunt mine navale, care, la începutul anului 2022, nu figurau în registrele Forţelor Navale ale Forţelor Armate Ucrainene", se arată comunicatul ministerului de la Kiev.
Măsuri sporite de protecție a navigației în Marea Neagră. Ministerul Apărării și autorități din domeniul transporturilor au convenit un set de măsuri preventive
În România se iau măsuri sporite de protecție a navigației în Marea Neagră după ce Forțele Navale au distrus luni o mină care plutea în derivă. Autoritățile au stabilit că navele care circulă în apele teritoriale trebuie să respecte anumite trasee și zone de siguranță și trebuie să fie pregătite pentru a evita un potențial pericol.
Americanii de la Black Sea Oil & Gas au început exploatarea gazelor din Marea Neagră. Gazul rusesc va fi înlocuit și cu cel extras din perimetrul Neptun Deep. Statul va prelua jumătate din profitul Romgaz
România este hotărâtă să importe mai puţin gaz şi energie electrică. O soluţie vine din Marea Neagră, acolo unde milioane de metri cubi de gaze naturale vor fi exploatate în anii următori. Primele rezultate sunt aşteptate chiar în această vară, anunţă ministrul Energiei.
Summit extraordinar NATO. Iohannis: Deja Alianța a aprobat grupul care va fi poziționat în România, l-am solicitat și s-a realizat repede. Pot să spun cu mâna pe inima că țara noastră nu este în pericol
Alianța Nord Atlantică și-a regândit întreaga arhitectură de apărare în fața noilor provocări de securitate generate de invazia Rusiei în Ucraina. Vor fi grupuri de luptă de la Marea Baltică până la Marea Neagră, iar România este cuprinsă în această centură de siguranță. Preşedintele Klaus Iohannis a precizat, înainte de reuniune, că acesta este un început foarte bun al consolidării flancului estic, dar că postura NATO în regiune trebuie întărită în continuare. Noua strategie a fost aprobată astăzi în cadrul unui summit extraordinar convocat pe fondul escaladării situației de pe frontul ucrainean.
Preşedintele Iohannis participă, joi, la summitul extraordinar al NATO
Preşedintele Klaus Iohannis va participa, joi, la reuniunea extraordinară a şefilor de stat şi de guvern din ţările membre NATO, organizată la Cartierul General al Alianţei din Bruxelles, a informat Administraţia Prezidenţială.
Misiuni de cercetare în apele teritoriale ale Mării Negre pentru detectarea unor eventuale mine care plutesc în derivă
Puitorul de mine şi plase 'Viceamiral Constantin Bălescu' a ieşit, luni, din portul militar Constanţa, pentru a executa misiuni de cercetare în raioane maritime din apele teritoriale româneşti ale Mării Negre, anunță MApN.
Bulgaria avertizează cu privire la prezenţa unor mine, care provin din Ucraina, în derivă în Marea Neagră
Guvernul Bulgariei a atras atenţia cu privire la prezenţa unor mine care plutesc în derivă în Marea Neagră, ajunse în zonă de pe ţărmul oraşului portuar ucrainean Odesa şi care pun în pericol traficul maritim, transmite luni EFE.
Iohannis a subliniat la Summitul NATO sprijinul care trebuie acordat şi Republicii Moldova şi Georgiei
Preşedintele Klaus Iohannis a subliniat, astăzi, la reuniunea extraordinară a şefilor de stat şi de guvern din ţările membre NATO, convocată ca urmare a agresiunii militare a Rusiei împotriva Ucrainei şi a creşterii riscurilor şi ameninţărilor la adresa securităţii regionale, europene şi euroatlantice, sprijinul care trebuie acordat şi Republicii Moldova şi Georgiei, afectate de această situaţie, a informat Administraţia Prezidenşială.
Navă comercială, aflată sub pavilionul Republicii Moldova, lovită de un obuz în Marea Neagră
O nava comercială Millenial Spirit, aflată sub pavilionul Republicii Moldova, a fost lovită vineri de un obuz în Marea Neagră, transmite Agenția Navală a Republicii Moldova într-un comunicat de presă.

