Kievul cere securizarea internațională a culoarelor din Marea Neagră, care ar urma să fie folosite pentru exporturile de cereale. România rămâne angajată în a ajuta Ucraina

Deși, încă nu a formulat o cerere oficială pentru utilizarea porturilor românești de la Marea Neagră, Kievul contează pe sustinerea țării noastre pentru reluarea exporturilor. Guvernul de la București a anunțat că rămânem angajați în a ajuta Ucraina. Kievul cere ca vasele cu grâne, care ar urma să părăsească porturile ucrainene, după stabilirea unor culoare sigure, să fie escortate de nave internaţionale.

INSP: Creşterea concentraţiei de E.coli din apa Mării Negre nu se încadrează în 'situaţie anormală'

În urma informaţiilor prezente în spaţiul public referitoare la concentraţii mari de Escherichia coli (E.coli), în unele zone de îmbăiere din apa Mării Negre, Institutul Naţional de Sănătate Publică transmite că aceste creşteri nu au fost constante (timp mai multe zile) şi nu se încadrează în 'situaţie anormală' şi nici în situaţia de 'poluare pe termen scurt', pentru că valorile din ziua următoare creşterii s-au încadrat în valori normale.

Apa mării în dreptul stațiunii Eforie Nord este plină de E-coli. Valori mari s-au înregistrat și în Mamaia, și în Mangalia

Specialiștii Direcției de Sănătate Publică au luat probe săptămâna trecută din apa mării, la Eforie Nord, și au constatat că valoarea e de cinci ori mai mare față de nivelul admis la E-coli. Apa a fost în continuare monitorizată și s-a stabilit că este bună pentru îmbăiere, dar astfel de episoade arată că unii turiști confundă marea cu grupul sanitar.

Moment inedit pentru România în Congresul SUA: eveniment dedicat rolului țării noastre la Marea Neagră, cu congresmeni americani și parlamentari români

Mai mulți Congresmeni americani au transmis mesaje de susținere pentru România în cadrul unui eveniment organizat de Ambasada României în SUA pentru a marca aniversarea Parteneriatului Strategic dintre România și Statele Unite, intitulat “România, o ancoră a securității și prosperității la Marea Neagră”.

Preşedintele Iohannis participă la Summitul NATO Vilnius săptămâna viitoare

Potrivit sursei citate, la Summitul de la Vilnius, care are loc într-un moment critic pentru securitatea euroatlantică, în al doilea an de la începerea agresiunii ruse asupra Ucrainei, liderii aliaţi vor evalua implementarea deciziilor adoptate la reuniunea de la Madrid din 2022, când a fost adoptat şi Conceptul Strategic în vigoare, cu accent pe consolidarea posturii aliate de descurajare şi apărare.

Ultima Oră

Cele mai citite