Marcel Ciolacu, despre noul Cod Fiscal: Nu s-au mărit taxe. Este rândul statului român să aibă o colectare mai bună și să înceapă digitalizarea

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, susţine că noul Cod Fiscal nu a mărit taxe, ci a eliminat unele excepţii. Liderul social-democrat a adăugat că în continuare Coaliţia trebuie să găsească o soluţie pentru impozitarea pensiilor speciale, jalon cerut prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Şi a precizat încă o dată că pensiile militare sunt considerate pensii ocupaţionale şi nu vor intra în această reformă.

Surse TVR INFO - Lista modificărilor la Codul fiscal: supraimpozitarea viciilor, creșterea impozitului pe dividende, eliminarea unor excepții. Impozitarea progresivă și taxarea marilor companii ies din discuție

Liberalii și social democrații trag linie în privința modificării Codului fiscal. Impozitarea progresivă și taxarea marilor companii, propuneri intens susținute de PSD, ies din discuție, fiind categoric respinse de liberali. Social democrații își impun însă propunerea privind creșterea impozitului pe dividende. Potrivit surselor TVR INFO, PNL și PSD au găsit consens în privința eliminării unor excepții din Codul fiscal și pentru supraimpozitarea viciilor.

PSD susține plafonarea prețului carburanților | Analiștii economici spun că va fi o măsură foarte greu de pus în aplicare

Plafonarea preţului carburnaţilor este soluţia pe care o propune PSD în actuala criză a scumpirilor. Marcel Ciolacu a anunţat că va propune această măsură în Coaliţia de guvernare, fără să dea însă alte detalii. Declaraţia sa vine după ce în ultimele zile, tot mai mulţi şoferi au protestat faţă de creşterea preţurilor în benzinăriile din ţară.

Modificare Cod Fiscal - Marcel Ciolacu s-a săturat ”să apară tot felul de tiriflici care îşi dau cu părerea. Nu sunt pompier de serviciu”

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, liderul PSD, a afirmat luni că nu se mai poate continua cu actualul Cod fiscal, "care funcţionează ca în Evul Mediu", prin "bule papale", şi a adăugat că s-a săturat 'să apară tot felul de tiriflici care îşi dau cu părerea, după ce au distrus România, cât de bună e cota unică".

Ultima Oră

Cele mai citite