Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose: Se impunea remanierea ministrului Energiei, Virgil Popescu. Purtătorul de cuvânt al PNL: Ne-am obișnuit cu solicitarea lui Tudose. Remanierea e atributul premierului

Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose a declarat astăzi că ministrul Energiei, Virgil Popescu, trebuia demis din guvern pentru că "mare parte din haosul de astăzi" este din cauza sa. În replică, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe, a subliniat că liberalii "s-au obişnuit" cu solicitarea social-democratului Mihai Tudose de a fi remaniat ministrul Energiei şi a reamintit că evaluarea fiecărui membru al guvernului este făcută de premier.

Marcel Ciolacu: Până la 1 septembrie, Guvernul să vină cu un alt act normativ la energie. Această compensare nu cred că mai este de actualitate

Noile măsuri pentru Energie ar trebui să fie gata până la 1 septembrie, anunţă preşedintele PSD. Guvernul urmează să decidă dacă va fi vorba despre plafonare sau compensare, iar Ministerul Energiei trebuie să găsească cea mai bună soluţie. Social democraţii îşi doresc o reglementare a preţurilor şi susţin supraimpozitarea pe tot lanţul, nu doar la producători.

VIDEO Gafă a liderului PSD Marcel Ciolacu, la inaugurarea Polivalentei din Bistrița: „Am venit la inaugurarea unei case mortuare". La o săptămână distanță, a spus că a fost „o glumă”

Marcel Ciolacu, președintele PSD, a declarat, vinerea trecută, în discursul ținut la recepția Complexului Sportiv Polivalent din Bistrița, că a venit la „inaugurarea unei case mortuare”. Liderul PSD nu a părut că și-a dat seama de încurcătură, însă, la scurt timp, s-a referit la obiectiv spunând „sală polivalentă”.

Criza prețurilor din energie: Partidele din Coaliție nu se înțeleg. Kelemen Hunor le-ar fi reproșat liberalilor că se folosesc de UDMR pentru o reglare de conturi la Satu Mare

Coaliția de guvernare începe să scârțâie din ce în ce mai tare. La centru, liderii partidelor nu au reușit nici azi să ajungă la o soluție pentru a ține sub control prețurile energiei. PSD și PNL sunt pe poziții diametral opuse. Iar discuțiile care s-au încheiat în urmă cu puțin timp la Palatul Victoria nu au adus nicio rezolvare. Și rectificarea bugetului depinde tot de decizia pe care o vor lua liderii coaliției. Probleme sunt și în teritoriu, mai exact la Satu Mare.

Cum se împart banii la prima rectificare bugetară din acest an. Ministerul Finanțelor, marele câștigător. Pierd MAI, Ministerul Mediului și Cultura. Cu cât crește deficitul

Statul a adunat mai mulți bani în conturi, însă și cheltuielile sunt mai mari. Prima rectificare bugetară din acest an va fi, cel mai probabil, adoptată în şedinţa de guvern de săptămâna viitoare. Ministerele Muncii şi Sănătăţii se numără printre cei care iau cei mai mulţi bani, iar Cultura și Internele pierd sume importante. Statul estimează că vor creşte veniturile cu 14 miliarde lei doar ca urmare a prețurilor mari la energie electrică și gaze, dar și a taxelor și redevențelor încasate.

Marcel Ciolacu: Sunt ferm convins că se va face la un moment dat o remaniere; este un instrument politic, nu o sperietoare. Vom avea discuții în coaliție

O remaniere se va face la un moment, spune liderul PSD Marcel Ciolacu, însă nu înainte de o discuţie cu premierul. Ciolacu a evitat să spună ce miniştri sunt vizaţi de remaniere şi nu a făcut referire la niciunul dintre numele despre care s-a vorbt în spaţiul public, respectiv ministrul Energiei, al Apărării ori ministrul Sportului.

Prețurile tot mai mari ale gazelor reaprind discuția despre revenirea cel puțin temporară la tarife reglementate. Ministrul Finanțelor Publice s-a declarat deja în favoarea reglementării

Revenirea la tarifele reglementate înseamnă că statul ar ține sub control scumpirile care se preconizează în perioada următoare, după ce Gazprom a redus livrările către Europa. Social democrații susțin că măsura este o necesitate. Liberalii sunt însă rezervați. Premierul Nicolae Ciucă evită să se pronunțe în lipsa unor analize făcute de instituțiile din subordine.

Ultima Oră

Cele mai citite