Fostul adjunct al SIS, graţiat de Maia Sandu şi dat la schimb pentru 2 ofiţeri moldoveni aflaţi în Rusia
Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunţat marţi că l-a graţiat pe Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate (SIS), judecat în România pentru trădare în favoarea KGB din Belarus, el fiind dat la schimb pentru doi ofiţeri ai SIS aflaţi în captivitate în Rusia.
28 April 2026, 16:19 (actualizat 28 April 2026, 19:20)