Alexandru Bălan, spionul KGB grațiat la schimb cu doi ofiţeri moldoveni aflaţi în Rusia, a fost primit ca un erou în Belarus

29 April 2026, 19:23

Condamnat pentru spionaj în Republica Moldova şi suspect de trădare în România, dar primit ca un erou în Belarus! Fostul director adjunct al Seviciului de securitate al Republicii Moldova, Alexandru Bălan, a fost întâmpinat cu flori de oficialii din Minsk. A fost moneda de schimb într-o operațiune internațională de amploare prin care au fost predaţi în Republica Moldova doi ofițeri SIS ținuți captivi în Rusia. Experții consideră, însă, că imaginea festivă spune doar jumătate de adevăr.

Momentele din imagini ar fi fost surprinse, ieri, la graniţa dintre Polonia şi Belarus.

Republica Moldova a reuşit să elibereze şi să aducă acasă doi cetăţeni moldoveni aflaţi în captivitate în Rusia. Ambii, fiind angajaţi ai Serviciului de Informaţii şi Securitate, au fost eliberaţi şi reîntorşi autorităţilor noastre într-un schimb internaţional de persoane. Îi mulţumesc preşedintelui Trump pentru implicarea sa şi a administraţiei SUA în succesul acestei acţiuni. Le mulţumesc tuturor partenerilor – din SUA, Polonia şi România, pentru implicare la fiecare etapă a procesului şi pentru sprijinul acordat autorităţilor noastre. Le sunt recunoscătoare tuturor instituţiilor noastre pentru profesionalism şi cooperarea internaţională realizată la cel mai înalt nivel care a făcut posibilă salvarea ofiţerilor noştri. Această operaţiune este în desfăşurare de multe luni, sub coordonarea Serviciului de Informaţii şi Securitate, iar anumite detalii nu au putut fi oferite în public pentru a nu pune în pericol toată operaţiunea, dar şi viaţa celor doi cetăţeni moldoveni”, spune Maia Sandu.

Maia Sandu explică cum a avut loc schimbul lui Alexandru Bălan cu cei doi ofiţeri ai SIS.

“Pentru a-i putea readuce acasă, în urma unei operaţiuni complexe, cei 2 ofiţeri au fost schimbaţi, după cum s-a solicitat de cealaltă parte, cu alte două persoane: un cetăţean al Federaţiei Ruse, Popova Nina, care acţiona împotriva statului Republica Moldova, şi Alexandru Bălan, cetăţean al Republicii Moldova, acuzat de trădare de ţară în interesul KGB-ului din Belarus, care a fost graţiat pentru a putea pleca în Belarus. Pentru ţara noastră este un câştig care nu poate fi măsurat printr-o simplă ecuaţie matematică – noi am readus acasă doi cetăţeni care lucrează pentru Republica Moldova renunţând, în schimb, la 2 deţinuţi care au lucrat împotriva Republicii Moldova. Ofiţerii noştri sunt în drum spre casă şi îi aşteptăm să ajungă cu bine! Este important ca ofiţerii să treacă toate testele medicale – prioritatea noastră este să ne asigurăm că sunt sănătoşi şi primesc, în caz de necesitate, tratamentele de care au nevoie”, a precizat Maia Sandu.

Experţii spun că Bălan este deja o figură “consumată” pentru serviciile secrete ruseşti.

ANATOL ŞALARU, fost ministru al Apărării, perioada 2015-2016 (PUNCTUL PE AZI _28.04.2026): L-au primit cu flori şi după asta vor uita de el, că nu le mai poate folosi la nimic. Guvernarea noastră a schimbat doi trădători, pe doi patrioţi.

Președintele Nicușor Dan spune că demersurile, încheiate cu schimbul de deținuți, au fost posibile și ca urmare a eforturilor autorităților române.

Serviciul Român de Informații, în coordonare cu partenerii din Cehia, Polonia și Ungaria, a documentat acțiunile de spionaj în favoarea KGB Belarus, derulate de Alexandru Bălan, fundamentând reținerea acestuia în România,

a scris Nicuşor Dan pe Facebook.

Alexandru Bălan, condamnat în Republica Moldova pentru spionaj și acuzat de trădare în România, a fost monedă de schimb într-o operațiune internațională de calibru, orchestrată de SUA și România. Aceleași servicii române care l-au reţinut şi, ulterior, arestat pe fostul adjunct de la SIS, în toamna trecută.

Între timp, au revenit la Chişinău şi cei doi ofiţeri eliberaţi din închisorile ruse.

Alexandru Bălan, extradat vinerea trecută din România, a fost condamnat în Republica Moldova la un an și jumătate de închisoare şi graţiat luni la Chișinău. În România, este acuzat de trădarare şi spionaj în favoarea KGB-ului din Belarus.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite