Președintele SUA, Joe Biden, va avea o convorbire sâmbătă cu președintele Federației Ruse, Vladimir Putin. Și Macron îl va suna pe liderul de la Kremlin

Președintele Joe Biden vrea să discute sâmbătă cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, a confirmat pentru CNN o sursă apropiată. Informația vine imediat după ce consilierul pe probleme de securitate națională al Casei Albe, Jake Sullivan, a avertizat că, potrivit celor mai recente date strânse de comunitatea de informații și ținând cont de poziționarea trupelor rusești la granița cu Ucraina, o invazie în Ucraina ar putea începe în orice moment, chiar și în timpul Jocurilor Olimpice. Sullivan a făcut apel la cetățenii americani să părăsească Ucraina în maximum 48 de ore, detaliind că ofensiva ar putea debuta cu bombardamente aeriene și atacuri cu rachete. A fost invocată și posibilitatea unui atac inclusiv asupra Kievului.

Consilierul pe probleme de securitate națională, Jake Sullivan: O invazie a Rusiei în Ucraina ar putea începe oricând, chiar și în timpul Jocurilor Olimpice. Unul dintre scenarii: un asalt rapid asupra Kievului

Preşedintele Statelor Unite, Joe Biden, a avut vineri o discuţie prin videoconferință cu lideri transatlantici, despre criza generată de concentrarea de trupe ruseşti la graniţa cu Ucraina. Discuțiile s-au bazat pe scenariile furnizate de cele mai recente date din teren. Vedem în continuare semne de escaladare, o invazie ar putea începe în orice moment, chiar și în timpul Jocurilor Olimpice, a avertizat în conferință de presă consilierul pe probleme de securitate națională, Jake Sullivan. El a vorbit despre cum ar putea debuta ofensiva - cu bombardamente aeriene și atacuri cu rachete, dar și despre posibilitatea unui atac inclusiv asupra Kievului, făcând apel la cetățenii americani să părăsească Ucraina în termen de 24-48 de ore.

Jens Stoltenberg, interviu în exclusivitate la TVR: Aștept o decizie privind o prezență crescută a trupelor pe timp mai îndelungat în România. Nu avem intenții de a lansa trupe de luptă în Ucraina

Românii sunt în siguranță. NATO își consolidează prezența în regiune, este o alianță vigilentă, care nu face compromisuri. Sunt mesajele transmise de secretarul general al NATO, într-un interviu realizat de Ramona Avramescu, în exclusivitate pentru Televiziunea Română. Președintele Klaus Iohannis și secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, se află, vineri, la Baza 57 Aeriană de la Mihail Kogălniceanu.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg în vizită la Baza Militară Mihail Kogălniceanu: Împreună suntem puternici, vigilenți și uniți. Klaus Iohannis: Încă o dată, România este o ţară sigură

"România este un membru important al NATO şi nu e singură în actualul context tensionat din regiune". Este mesajul ferm pe care şeful NATO l-a transmis cu ocazia vizitei în România. Oficialul a venit special să-i întâlnească pe militarii din Baza Mihail Kogălniceanu şi a fost însoţit de preşedintele Klaus Iohannis. Şeful statului le-a transmis românilor că nu au de ce să se teamă, chiar dacă Rusia pare că are o strategie de revenire la politica de forţă.

Jens Stoltenberg (NATO): Situația din apropierea Ucrainei şi din Belarus, "un moment periculos pentru securitate în Europa". Boris Johnson: Suntem în cel mai periculos moment

Informațiile primite de la serviciile britanice privind situația din Ucraina sunt îngrijorătoare. Afirmația a fost făcută de premierul Boris Johnson, după întâlnirea de la Bruxelles cu secretarul general al NATO. Jens Stoltenberg a precizat că Rusia mai are timp să meargă pe calea diplomatică. Alianța Nord-Atlantică e pregătită să răspundă în orice situație, a subliniat Stoltenberg.

France Presse: Ţările europene îşi doresc o femeie la conducerea NATO

Succesorul norvegianului Jens Stoltenberg la şefia NATO va fi ales pentru summitul de la Madrid de la sfârşitul lunii iunie, iar ţările europene vor să desemneze o femeie, o premieră pentru Alianţa Nord-Atlantică, aceasta fiind condusă doar de bărbaţi de la crearea sa în 1949, relatează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite