În plină pandemie, la noi polițiștii fac ordine cu ajutorul recomandărilor

Oamenii legii doar îi informează pe cei care se externează din spitale ce riscă dacă îi îmbolnăvesc pe alții. Mulți nu țin însă cont de nimic și îi ignoră pe polițiști. Sindicaliștii din domeniu spun că aceșteia sunt trimiși să facă muncă de teren fără să fie uneori protejați.

Reguli încălcate pe litoral. O aglomerație uriașă s-a format în noaptea de sâmbătă spre duminică în fața unui local unde un DJ punea muzică

Fară reguli la mare! Acesta pare să fie sloganul tinerilor care se strâng weekend de weekend în Vama Veche, fară să țină cont de virusul nevăzut care a ucis până acum aproape 1.800 de oameni la noi în țară. O aglomerație uriașă s-a format și în noaptea de sâmbătă spre duminică în fața unui local unde un DJ punea muzică. Polițiștii au ajuns în zonă, dar nu au intervenit, după cum spun martorii. Doar l-au amendat cu 2.000 de lei pe patronul barului.

Guvernul a inițiat legea privind carantina și izolarea. Arafat: ”Izolare” se va referi la persoanele bolnave sau infectate, "carantină” se va referi la persoane sănătoase

Guvernul a inițiat legea privind carantina și izolarea. Legea nu se referă doar la coronavirus, ci la iniţierea unor măsuri igienico-sanitare pentru situaţii deosebite de risc epidemiologic sau biologic. Proiectul de lege vine după decizia CCR privind carantinarea şi izolarea persoanelor contaminate cu noul coronavirus. Legea va ajunge în regim de urgență în Parlament. Există și o noțiune nouă, de "carantinare a bagajelor", care nu se referă doar la COVID 19, iar amenzile rămân în vigoare.

Ultima Oră

Cele mai citite