izolare
Până astăzi, 15 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 22.165 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 15.817 au fost declarate vindecate și externate.
Persoanele care vin din 17 state europene nu mai sunt nevoite să stea în carantină sau izolare. Lista țărilor, pe www.insp.gov.ro
Persoanele asimptomatice care vin în România din Austria, Bulgaria, Cehia, Cipru, Croația, Confederația Elvețiană, Germania, Grecia, Islanda, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Malta, Norvegia, Slovacia,Slovenia și Ungaria nu vor mai fi nevoite să stea în carantină sau izolare.
20.479 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID–19 în România. 14.638 au fost declarate vindecate și externate. Sunt 189 de cazuri noi
Până astăzi, 7 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 20.479 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 14.638 au fost declarate vindecate și externate.
Emisiunea Cooltura revine la TVR1, sâmbăta, de la 16:30
Au fost câteva luni grele pentru actori, muzicieni, scriitori, care nu s-au putut întâlni cu publicul decât prin intermediul internetului. Și-am văzut multă creativitate în ciuda limitărilor prin care am trecut cu toții.
Containerele folosite ca spații de carantină în Timiș vor deveni adăposturi pentru oamenii străzii
Cu toate că numărul îmbolnăvirilor a crescut din nou, autorităţile din ţară caută să refolosească spaţiile care până acum erau destinate celor infectaţi. În Timiş, spre exemplu, containerele COVID vor deveni locuinţe pentru unii oameni.
Polițiștii buzoieni sunt acuzati că au bătut un bărbat
Polițiștii buzoieni sunt acuzaţi că au bătut un bărbat! Acesta ar fi trebuit să stea în izolare, dar a fost văzut în timp ce conducea maşina şi a fost oprit de agenţi. Momentul agresiunii a fost filmat de fratele victimei. Poliţiştii susţin că au fost nevoiţi să recurgă la forţă pentru că bărbatul devenise violent şi-i ameninţase cu un pistol cu aer comprimat.
Efectele psihologice ale pandemiei. Cum ne recuperăm după izolare
S-a vorbit foarte mult despre măsurile de siguranță pe care trebuie să le urmăm pentru a ne proteja de infecția cu virusul Covid-19. Însă dincolo de efectele fizice ale pandemiei a existat și un profund impact psihologic asupra noastră, a tuturor.
Județul Galați: Satele Toflea și Brăhășești au intrat în carantină. Zeci de localnici s-au infectat cu COVID-19
E în alertă în județul Galați. Două sate au intrat în carantină după ce numărul cazurilor de COVID-19 s-au înmulțit în ultima vreme, iar o persoană a murit. Se pare că totul a pornit de la câțiva localnici întorși din străinătate care, deși au stat 14 zile în carantină, erau infectați fără să aibă niciun simptom. Acum, autoritățile dau asigurări că regulile de carantină vor fi strict respectate.
Medicul Alexandru Rafila, despre românii care se întorc în ţară din zonele roșii: Trebuie să fim siguri că se deplasează la domiciliu, unde rămân izolați timp de două săptămâni
Românii care se întorc în ţară din zonele roșii ar trebui să nu stea prea mult la punctele de frontieră, a declarat Președintele Societății Române de Microbiologie, în direct la TVR. Medicul Alexandru Rafila spune că autorităţile trebuie să se asigure că respectă izolarea de 14 zile şi să gestioneze problema cu seriozitate.

