Managerul Institutului "Marius Nasta": Avem un număr mare de pacienţi care ajung cu infecţii respiratorii, cu pneumonii

Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, a afirmat miercuri că la unitatea medicală ajung mulţi pacienţi cu infecţii respiratorii care au pneumonii, iar cel puţin în ultima săptămână este mai frecvent virusul gripal, dar şi virusul sinciţial respirator decât virusul SARS-CoV-2, formele de afectare fiind severe, mai ales la persoanele cu comorbidităţi, potrivit Agerpres.

Spitalele, asaltate de bolnavii de viroze. Medicii se așteaptă la declararea epidemiei de gripă. Vârful îmbolnăvirilor va fi în luna februarie

Este alertă în spitale, mai ales în cele pentru copii, din cauza valului de viroze care crește de la o zi la alta. Camerele de primiri urgențe sunt pline, iar timpul de așteptare este de câteva ore până când cei mici ajung să fie consultați de medici. Specialiștii în epidemiologie se așteaptă ca vârful îmbolnăvirilor să fie atins în luna februarie.

SUA: Avalanșă de copii la ATI, din cauza virusului sincițial respirator. Specialiștii avertizează în privința riscului izbucnirii unei noi pandemii

Virozele ar putea fi mai brutale în acest sezon rece. În SUA, spitalele de copii sunt copleşite de numărul micuţilor care ajung la terapie intensivă din cauza unui virus care se manifestă printr-o banală răceală la adulţii cu un sistem imunitar puternic. După 2 ani în care am purtat mască şi nu am mai intrat în contact cu virusurile, organismul este mai sensibil, explică medicii, iar bebeluşii nu au imunitate. Şi virusurile pot deveni însă mai agresive, aşa că experţii se pregătesc pentru cazul în care ar izbucni o altă pandemie.

Cum știm care este diferența între viroza, gripă și COVID 19

Gripa, viroza cât și COVID-19 sunt boli respiratorii contagioase cauzate de virusuri diferite care se răspândesc concomitent în sezonul rece. Medicul Gindrovel Dumitra a explicat la TVR INFO cum facem diferența între cele trei afecțiuni respiratorii.  

Am scăpat de mască, am dat de viroze. A crescut semnificativ numărul infecțiilor respiratorii

Am scăpat de mască și am dat de viroze. În ultimele săptămâni, de când masca nu mai este obligatorie în spațiile deschise, numărul infecțiilor respiratorii a crescut semnificativ. La Timișoara, în doar o săptămână au fost înregistrate la Direcția de Sănătate Publică sute de îmbolnăviri. La apariția răcelilor au contribuit din plin și schimbările bruște de temperatură din ultima perioadă. Ca de obicei, cei mai afectați sunt copiii.

S-au înmulțit cazurile de viroze respiratorii la copii și adulți. Vremea schimbătoare, aglomerația, renunțarea la masca de protecție sunt printre cauze

Val de viroze respiratorii ca la început de an şcolar, după revenirea copiilor în colectivităţi. Numărul celor care ajung cu simptome respiratorii în camerele de gardă sau în ambulatorii a crescut cu până la 45 la sută. Este ceva normal, spun medicii, mai ales că vremea ne pune rezistenţa la încercare, iar lumea s-a relaxat şi nu se mai poartă masca peste tot. Şi aglomeraţia favorizează răspândirea răcelilor.

Dana Ștefana Popescu: Nu toți copiii vor fi testați pentru orice tip de infecție respiratorie. Adeverințele medicale pentru sport au fost o ilegalitate de la început

Nu toți copiii cu infecții respiratorii vor fi testați pentru coronavirus, a spus Dana Ștefana Popescu, secretar al Societăţii Naţionale de Medicină, în emisiunea Ca n viață, la TVR.  Ea atras atenția și asupra faptului că adeverințele pentru sport, cerute tuturor copiilor la început de an școlar, nu reprezintă decât un risc suplimentar, în acest moment.

Primăvara aduce un val de viroze. A scăzut însă numărul cazurilor de gripă

Trecerile bruște de la zilele friguroase la cele însorite şi calde au dus însă la mai multe viroze respiratorii. Cabinetele medicilor de familie şi spitalele sunt pline în special cu bătrâni şi copii. Numai în ultima săptămâna, aproape 100.000 de persoane s-au prezentat cu simptome specifice răcelii şi gripei.

Ultima Oră

Cele mai citite