Alertă epidemiologică | Măsuri speciale, după ce numărul cazurilor de infecţii respiratorii și de gripă a crescut

E stare de alertă epidemiologică în România, după ce numărul cazurilor de infecţii respiratorii a crescut trei săptămâni la rând. În aceste condiţii pot fi luate măsuri speciale în spitale şi scoli, iar Ministerul Sănătății a făcut şi recomandări pentru întreaga populaţie. Spitalele trebuie să limiteze accesul vizitatorilor, iar în şcoli şi grădiniţe se va face triaj epidemiologic.

Studiu: Ar putea exista efecte de lungă durată asupra sănătății după infecții respiratorii acute care nu sunt de tip Covid-19, chiar și la mai mult de patru săptămâni după infecție

Oamenii de știință spun că au găsit dovezi că oamenii pot suferi "răceli lungi", infecții respiratorii acute cu simptome pe termen lung. Unele dintre cele mai frecvente simptome includ tuse, dureri de stomac și diaree la mai mult de patru săptămâni după infecția inițială. Severitatea unei boli pare să fie un factor cheie al riscului de simptome pe termen lung, potrivit The Guardian.

Crește numărul virozelor respiratorii. Gripa poate fi prevenită prin vaccinare, care se face începând cu luna octombrie

Odată cu venirea toamnei, începe și sezonul virozelor. Pe fondul unei imunități scăzute, a reintrării în colectivități și a nerespectării regulilor de igienă, se înregistrează tot mai multe cazuri de infecții respiratorii, gripe și covid19. Cele mai multe sunt forme ușoare de boală care nu necesită internarea, dar, în unele situații , fără tratamentul corespunzător, afecțiunile se pot agrava.

A scăzut numărul de infecţii respiratorii. INSP anunță că s-au înregistrat cu 25,9% mai puţine cazuri față de săptămâna anterioară

Numărul îmbolnăvirilor de gripă este în scădere: s-au înregistrat cu aproape 500 de cazuri mai puţine față de săptămâna trecută, după cum reiese din ultima raportare a Institutului Naţional de Sănătate Publică. Cele mai multe cazuri au fost în Bucureşti şi în judeţele Iaşi, Cluj, Timiş, Galaţi şi Buzău. Răspândirea geografică, spun epidemiologii este în continuare extinsă. 36 de persoane au murit, după ce au făcut gripă, cele mai multe, 21 aveau peste 65 de ani. În continure sunt persoane care se infectează în acelaşi timp cu gripă, COVID şi RSV, în total fiind confirmate prin testare 71 de astfel de cazuri.

Ultima Oră

Cele mai citite