Alertă epidemiologică: Măsuri speciale în spitale și unități de învățământ, după ce numărul cazurilor de infecţii respiratorii și de gripă a crescut

31 January 2025, 20:29 (actualizat 31 January 2025, 20:38)

E stare de alertă epidemiologică în România, după ce numărul cazurilor de infecţii respiratorii a crescut trei săptămâni la rând. În aceste condiţii pot fi luate măsuri speciale în spitale şi scoli, iar Ministerul Sănătății a făcut şi recomandări pentru întreaga populaţie. Spitalele trebuie să limiteze accesul vizitatorilor, iar în şcoli şi grădiniţe se va face triaj epidemiologic.

Toate spitalele din țară trebuie să limiteze accesul vizitatorilor pentru a împiedica răspândirea virusului gripal. În unele secţii de la mari spitale, vizitele sunt deja suspendate.

La Babeş, spital de boli infecțioase, pacienții pot fi vizitați doar într-un interval fix, de o oră pe zi. O treime din cei care merg acolo, la camera de gardă, rămân internaţi.

Dragoş Nicolosu, director medical, Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Victor Babeş, Craiova: Spitalul funcţionează la capacitate maximă. Practic, toate măsurile care se iau într-o epidemie de boli infecțioase sunt asigurate în spitalul nostru.

Cristina Geormănenu, purtător de cuvânt, Spitalul Judeţean de Urgenţă Craiova: Este recomandat ca vizitele să fie strict necesare, persoanele care vin în în vizită să stea un timp redus.

În curtea spitalului s-a deschis un centru de evaluare, deschis în timpul săptămânii de la 8.00 la 12.00, tocmai pentru a evita aglomerarea unităților de primiri urgențe.

Recomandări pentru spitale, şcoli şi populaţie

Ilinca Nazarie, jurnalist TVR: În spitale, cadrele medicale vor trebui să poarte echipamente de protecție, tocmai pentru a evita răspândirea infecțiilor respiratorii.

Spitalul Sfântul Spiridon din Iași îi testează pe toți bolnavii care ajung în Unitatea de Primiri Urgențe și au simptome de răceală. Cei depistați cu gripă sunt internați în saloane separate.

Prof. univ.dr. Diana Cimpoeşu, medic-şef UPU SMURD Iași: Alocăm un spațiu adecvat, astfel încât să nu prezinte un risc pentru ceilalți pacienți și să primească un tratament.

Autorităţile au un set de recomandări și pentru populație: consultarea medicului de familie la apariția simptomelor respiratorii; pentru persoanele care prezintă simptomatologie respiratorie se recomandă purtarea măștii de protecție, dacă trebuie să se deplaseze în comunitate; continuarea vaccinării antigripale.

Triaj zilnic în unităţile de învăţământ

Situaţia de alertă epidemiologică înseamnă şi reguli clare pentru şcoli şi grădiniţe. Şi în unităţile de învăţământ se va face triaj epidemiologic.

Toţi cei care au simptome, profesori şi elevi, trebuie să se izoleze, iar spaţiile trebuie aerisite cât mai des.

Măsuri pentru școli: izolarea voluntară la domiciliu a personalului cu simptomatologie respiratorie; încurajarea vaccinării antigripale a personalului; informarea părinților sau aparțînătorilor legali privind semnele și simptomele infecțiilor respiratorii și recomandarea de izolare la domiciliu a preșcolarilor, școlarilor și elevilor cu simptomatologie respiratorie; asigurarea materialelor necesare pentru dezinfecția periodică a mâinilor și suprafețelor; aerisirea periodică a încăperilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite