Cazurile de gripă și de infecții respiratorii, de patru ori mai multe decât în ultimii cinci ani. 11 oameni au murit

10 January 2026, 18:49

România se confruntă cu o creștere semnificativă a cazurilor de gripă și infecții respiratorii. În prima săptămână din 2026, numărul bolnavilor este chiar de aproape patru ori mai mare decât media ultimilor cinci ani. Există și 11 decese. Datele oficiale publicate de Institutul Național de Sănătate Publică arată că acest sezonul gripal este mult mai sever decât cel anterior.

În prima săptămână din 2026, autoritățile sanitare au raportat peste 61.000 de cazuri de infecții respiratorii: gripă, viroze și pneumonii. Grav este că numărul cazurilor de gripă este de aproape patru ori mai mare decât media ultimelor cinci sezoane. Numărul total al infecțiilor respiratorii este deja cu peste o treime mai mare decât la începutul anului trecut.

Prof. dr. SIMIN FLORESCU, manager Spitalul de Boli Infecţioase ,,Victor Babeş” Bucureşti: Ne așteptăm și noi la un număr mai mare de cazuri. Lucrul asta chiar se întâmplă.

11 persoane au murit din cauza gripei în acest sezon, majoritatea vârstnici. La nivel național au fost înregistrate peste 10.500 de cazuri de gripă, cele mai multe în București și în județele Cluj, Constanța și Prahova. Medicii subliniază că vaccinarea rămâne principala metodă de prevenție.
  
Dr. Gindrovel Dumitra, coordonator vaccinologie, Societatea Națională de Medicina Familiei: Numărul de persoane care s-au vaccinat până în acest moment în cursul acestui sezon este mai mare cu aproximativ 100.000 față de vaccinurile înregistrate în Registrul național de vaccinări în decursul sezonului 2024-2025. Dar acest număr de vaccinuri este insuficient. Vaccinul, chiar dacă nu ne protejează complet în ceea ce înseamnă transmiterea bolii, ne protejează împotriva formelor severe.

Specialiștii recomandă vaccinarea de urgență a persoanelor din grupele de risc, tratamentul antiviral precoce și purtarea măștii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite