Aspartamul este considerat un posibil factor cancerigen. Organizația Mondială a Sănătății trage un semnal de alarmă în privința îndulcitorilor folosiți în băuturile dietetice

Organizația Mondială a Sănătății trage un semnal de alarmă în privința îndulcitorilor folosiți în băuturile dietetice și în multe alte produse. Aspartamul este considerat un posibil factor cancerigen. Totuși, un grup independent de cercetători consideră că se poate consuma, dar în cantități limitate.

Sucuri îndulcite, prețuri amare. Propunere legislativă pentru accizarea sucurilor cu adaos de zahăr

Sucurile care au adaos de zahăr ar trebui să coste mai mult, subliniază mai mulţi parlamentari, care au şi un proiect de lege pentru accizarea băuturilor răcoritoare. Astfel, producătorii ar fi descurajaţi să mai îndulcească sucurile, iar cumpărătorii vor plăti mai mult pentru răcoritoarele care le sunt dăunătoare. România are printre cei mai mulți bolnavi de diabet din Uniunea Europeană.

Ultima Oră

Cele mai citite